Tekelleşmiş Yapılanmalara Karşı Birlik Zamanı

Lütfen unutmayın: Bu ülkenin kurtuluşu ihracatsa, ihracatın çıkış kapısı fuarlardır.

Fuarcılık sektörü artık birkaç firmanın tekeline bırakılamayacak kadar stratejik bir öneme sahiptir.

Fuarcılık sektöründe bir an önce tekelleşmiş yapılanmaları kırarak sektörün büyümesini ve gelişmesini engelleyen unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.

Savunma sanayi bu ülke için ne denli önemliyse, fuarcılık sektörü de en az onun kadar önem arz etmektedir!

Ramazan ayının manevi atmosferinde, Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği'nin (UFYD) geleneksel iftar yemeği, fuarcılık sektörünün önemli isimlerini bir araya getirdi. İstanbul'da gerçekleştirilen bu özel gecede, 2023 yılı değerlendirildi ve 2024 yılı için umutlar paylaşıldı.

Sektör Temsilcileri 2024'e Yönelik Değerlendirmeleri:

İBB Fuarcılık Komitesi Başkanı Uğur Fora, "Ümit Bey'in başkanlığından sonra UFYD Derneği oldukça hareketlendi. Bu, hem sektör için hem ticaret için hem de İstanbul için çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bugün de güzel bir iftar yaptık, şimdiden tüm fuar yapımcılarının ve sektörün bayramını tebrik etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Tureks Fuarcılık'tan Nergiz Aslan, "Derneğin çalışmaları beni gerçekten mutlu etti. Artık kendini ispatlamış güzel çalışmalar yapmaya başlamış, ben bundan sonra elimden geldiği kadar içinde olup desteklemeye çalışacağım." ifadelerini kullandı.

Uluslararası anlamda ciddi bir ivme yaşadığını belirten Ulusal Fuarcılık'tan Selçuk Çetin, "2023 gayet başarılı bir yıldı, özellikle uluslararası anlamda çok ciddi bir ivme yaşadı fuar sektörü. Fuarcılık 2024'te de bu artarak devam edecek gibi görünüyor." dedi.

Sedef Fuarcılık Genel Müdürü Abdullah Çakmanus, "UFYD’nin bu güzel daveti için öncelikle bütün yönetime teşekkür ediyoruz. Ramazan dolayısıyla bir araya geldik, sektör buluşmalarını çok önem veriyoruz." şeklinde konuştu.

Eko Fuarcılık Fuarlar Genel Müdürü Namık Sarıgöl, "Sektörümüz içindeki temsilcilerle bir araya gelmemiz çok önemli, üretime, ihracata, istihdama ülkemizin şu anda çok daha fazla ihtiyacı var." şeklinde konuştu.

Grupmedya Fuarcılık Kurucusu Erhan Demirci, "UFYD uluslararası fuar yapımcıları derneğini 3 yıl önce kurduk, bu çok önemli bir gelişme. Türkiye'deki fuarcılığın önündeki engelleri kaldırma, Türkiye'deki fuarcılığını gelişimi uluslararası boyuta nasıl getiririz, daha katma değerini nasıl arttırırız diye çalışmalar yapıyoruz." dedi.

Fuarista Kurucusu Mehmet Dükkancı, "UFYD Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği olarak harika bir iftar yemeğine ev sahipliği yapıyoruz, sektörümüzün mensupları, derneğimizin üyeleriyle bir araya geldik. 2023 pandemi atlatma yılı oldu, 2024 daha iyi olacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Fuar Dizayn CEO'su Kemalettin Yılmaz, "Uzun yıllar sonra meslektaşların bir araya gelmesi, sorunlarını konuşması, çözüm önerileri geliştirmesi açısından çok değerli bir toplantı oldu." dedi.

Sade Danışmanlık'tan Kemal Güner, "Çok güzel bir organizasyon olmuş, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Güzel bir organizasyon burada fuar yapımcılarla bir araya gelmek, onlarla beraber aynı ortamda zaman geçirmek çok önemliydi." şeklinde konuştu.

Global Events Fuarcılık Satış Müdürü Dicle Akcan, "2023 yılı başarılı bir yıl oldu, 2024 yılında en az 2023 kadar başarılı olacağına inanıyoruz. Türk fuarcılığı için stratejik bir fırsat olduğunu düşünüyorum." dedi.

Referans Fuarcılık Y.K. Üyesi Fatih Bağcı, "UFYD Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği'ni 2019 yılında kurduk. Sektörümüzün bazı sıkıntıları vardı, bunlarla ilgili çalışmalar yapmaya ve üye sayımızı artırmaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

UFYD Başkanı Ümit Vural, "Bu özel gecede bir araya gelerek sektörümüzün problemleri, sorunları, gelişimi, dış pazarlarla olan rekabeti ve bölgenin coğrafi olarak fuarcılık sektöründeki avantajlarını paylaştık. Bu çalışmalarımızı 2024 yılında da sürdüreceğiz." dedi.

Başarılı çalışmalarından dolayı UFYD Başkanı Sayın Ümit Vural ve kıymetli yönetim ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.