Endeavor Türkiye, 2007'den beri ülkemizde faaliyet gösteren, küresel çapta etkin girişimcileri destekleyen bir topluluk ağıdır. Son düzenlediği gala gecesinde, girişimcilik ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Bu etkinlikte, Ali Koç, Murat Özyeğin, Özcan Tahincioğlu ve Suzan Sabancı gibi isimler, Endeavor Türkiye'ye ve iş dünyasına katkılarından dolayı onur ödülü aldılar. Ayrıca, Udemy ve Carbon Health'in kurucusu ve CEO'su Eren Bali, Endeavor Girişimcisi ve Insider kurucu ortağı Hande Çilingir moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirdi.


Merkezi New York’ta bulunan ve Türkiye dahil 40 ülkede faaliyet gösteren Endeavor Derneği, Endeavor Türkiye Gala Gecesi’ni, 25 Nisan 2024 tarihinde Kuruçeşme Divan’da gerçekleştirdi. Endeavor’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar ve ekosistemdeki rolüne dair yapılan sunum akabinde Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli’nin açılış konuşması ile devam eden gecenin onur konuğu, Silikon Vadisi’nde milyar dolarlık bir şirkete dönüştürdüğü girişimi Udemy online eğitim platformunun kurucusu Eren Bali oldu. 


Emre Kurttepeli “Kendi hikayenizi bulun ve bulana kadar da vazgeçmeyin”
Yeni nesil girişimcilere ilham verecek açılış konuşmasında kariyer yolculuğunun ilk yedi yılını paylaşan Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli “Benim kendi hikayemi bulmam ve yazmam 7 senemi aldı. Geriye dönüp baktığımda o 7 seneyi yaşamasaydım muhtemelen bugün bulunduğum teknoloji-internet sektöründe olamayacaktım. Bu süreçleri yaşamanız ve hikayenizi muhakkak bulmanız gerekiyor. Daha da önemlisi o hikâyenin mutlaka sizin hikayeniz olması gerekiyor. Genelde benim gördüğüm başkalarının hikayelerini oynamak zorunda kaldığımız... O yüzden mesajım muhakkak kendi hikayenizi bulun ve bulana kadar da vazgeçmeyin.” dedi. 


Eren Bali “Türkiye’nin dünyanın en büyük 5-6 ekonomisinden biri olmaması için hiçbir sebep görmüyorum”


Türkiye’nin çıkardığı değerli kadın girişimcilerden olan Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Insider Kurucu Ortağı Hande Çilingir’in moderatörlüğünde dünya çapında ses getiren başarı hikayesini davetlilerle paylaşan Eren Bali, “Beni, bu kadar değerli bir gecenin konuğu olarak ağırladığınız için öncelikle herkese teşekkür ederim. Açıkçası ben Türkiye’yi minimum kaynağın çok ötesinde görüyorum. 10 sene önce Udemy’i kurduğum zamanlarda bir konferansa katılmıştım. O konferansta bana ‘Türkiye’den milyar dolarlık bir şirketin çıkacağına inanıyor musunuz?’ şeklinde bir soru yöneltilmişti. Bu soru cevabından ziyade imalı bir soruydu, ben de ‘Bir gün çıkabilir neden olmasın?’ dedim. Başta 10 milyon dolarlık şirketler, sonrasında 100 milyon dolarlık ve nihayetinde milyar dolarlık şirketler kurabileceğimizi söyledim. Aradan 15 sene geçti ve bugün Türkiye’den çıkmış başarılı 10-15 şirket mevcut. İşte bu nedenle ben, Türkiye’nin dünyanın en büyük 5-6 ekonomisinden biri olmaması için hiçbir sebep görmüyorum.” şeklinde konuştu.


Ali Koç, Murat Özyeğin, Özcan Tahincioğlu ve Suzan Sabancı’ya onur ödülü verildi
Gecenin sonunda Endeavor Türkiye’nin kuruluşundan bugüne büyük emekleri ve katkıları bulunan Ali Koç, Murat Özyeğin, Özcan Tahincioğlu ve Suzan Sabancı’ya onur ödülleri takdim edildi. Ödülleri takdim ederken “Bu dörtlü olmasaydı Endeavor Türkiye olmazdı.” diyen Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli sözlerine şöyle devam etti: “Endeavor ilk kurulduğunda Türkiye’de girişimcilik daha yeni yeni oluşmaya başlamıştı. Benden önceki başkanımız Murat Özyeğin ve ondan da önceki başkanımız Özcan Tahincioğlu idi. Derneğin ilk dönemine Özcan Tahincioğlu liderlik yaptı, büyütmeyi ise Murat Özyeğin. Sizler olmadan olmazdı, çok çok teşekkürler.”

Tarım Bakanı Yumaklı, ''Gelecek dönemde tarım sektörüne yatırımlar artacak'' Tarım Bakanı Yumaklı, ''Gelecek dönemde tarım sektörüne yatırımlar artacak''


Boğaziçi Gençlik Korosu’nun muhteşem performanslarıyla renk kattığı gecede Endeavor Türkiye Girişimcileri ile Endeavor’ın hızlandırma programlarından mezun girişimciler, iş dünyasından önemli isimler ile bir araya geldi. Gala Gecesi’ne, onur ödül alan kurucu üyeler ve Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri’nden Burcu Civelek Yüce, Fırat İşbecer, Koray Bahar, Nevzat Aydın ve Tankut Turnaoğlu da katıldı.