Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD'de Türkiye'ye yönelik artan yatırımcı ilgisine dikkat çekti. Dezenflasyon, yapısal reformlar ve mali disiplinin Türkiye'nin makroekonomik temellerini güçlendirdiğini belirterek, yatırımcı ilgisinin olumlu olduğunu vurguladı. IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşlarla yapılan toplantıların verimli geçtiğini, birçok uluslararası yatırımcıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Özellikle Orta Vadeli Program'ın uygulanması ve gelecek planlar hakkında detaylı sunumlar yaptıklarını belirtti. 

Bakan, ''Türkiye'ye olan ilgi büyük. Sabah 7'den akşam 11-12'ye kadar toplantılara katıldığımız günler oldu. Dolayısıyla Türkiye'ye büyük bir ilgi var. Çünkü Türkiye'nin güçlü bir hikayesi var, güvenilir bir kredibilitesi var. Türkiye, zaten güçlü, büyük ve gelişmekte olan bir ekonomiye sahip. Dezenflasyon, yapısal reformlar ve mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bu yüzden yatırımcı ilgisi oldukça olumlu.' şeklinde konuştu.

Geçen yılki endişelerin artık sona erdiğini, programa olan güvenin sağlamlaştığını ve siyasi destek konusunda soru işaretlerinin kalmadığını belirtti. Kayıt dışılıkla mücadelede önemli adımlar atacaklarını ve maliye politikasının ekonomik programa ve dezenflasyona destek vereceğini vurguladı.

Türkiye ve Cezayir arasında ticaret ve iş birliği görüşmeleri gerçekleştirildi Türkiye ve Cezayir arasında ticaret ve iş birliği görüşmeleri gerçekleştirildi

Ayrıca, bankaların ve reel sektörün küresel finans sistemine daha fazla erişim sağlamasıyla faizlerin düştüğünü ve daha uzun vadeli kaynakların bulunduğunu dile getirdi. Bu gelişmelerin programın güvenini artırdığını ve enflasyon beklentilerinin düştüğünü belirtti. Son olarak, Türkiye'nin ekonomik geleceğini güçlendirmek için programın önemine değinerek, ülkenin bu program etrafında kenetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Editör: Sude Yılmaz