Geçmiş Dönem Milletvekili Mehmet Ceylan, ''Türk Ticaret Fuarı'nın pekiştirici bir etkisi olacağı inancı içindeyim'' Geçmiş Dönem Milletvekili Mehmet Ceylan, ''Türk Ticaret Fuarı'nın pekiştirici bir etkisi olacağı inancı içindeyim''

Türk devletlerinin iş insanlarının tek çatı altında toplanmasıyla önemli bir sinerji yaratmak ve uluslararası ortaklarla ticaret köprüleri kurmak amacıyla, ROK Danışmanlık ve Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 8 ülkenin devlet kurumlarınca desteklenen Türk Ticaret Fuarı'nın basın lansmanı gerçekleşti.  Lansman sonrasında Fuar Dergisi mikrofonlarımıza konuşan  Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman, fuarla ilgili düşüncelerini paylaştı.

Kocaman, fuarın üye devletler arasındaki ticaretin artırılmasının öncelikli hedefleri olduğunu vurgulayarak, "Bugün dünya ile yaptığımız ticaret, kendi aramızdaki potansiyelimizi tam olarak yansıtmıyor. Şu anda yaklaşık olarak 50 milyar dolar civarında olan ticaret hacmimiz, dünya ile olan ticaretimiz yaklaşık olarak 1.5 milyon dolara kadar ulaşmış durumda" dedi.

Önümüzdeki dönemde bu rakamın yüz milyar dolara doğru evrileceğine inandıklarını belirten Kocaman, "Önümüzdeki beş yıl içinde bu hedefe ulaşacağız. Bunun başarılması için iş dünyasının etkinlikleri, iş forumları ve yeni işbirliği enstrümanlarını kullanacağız. Türk Yatırım Fonu gibi kurumlarla orta ölçekli sanayi desteklenecek, stratejik yatırımlara fon sağlanacak ve iş forumlarımız artarak devam edecek" diye ekledi.

Kocaman, "Enerji, değerli madenler, inşaat ve tekstil gibi alanlar ihmal edilemeyecek alanlar arasında yer alıyor. Ancak yeni teknolojiler gibi yükselen alanların da göz ardı edilmemesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Son olarak, Türk iş adamlarını bu yeni alanlara yönelmeye ve Türk Yatırım Fonu ile Türk Ticaret Odası'nın desteklerinden yararlanmaya çağıran Kocaman, "Bu amaçla benzer iş forumlarına daha çok Türk iş adamını bekliyoruz. Sadece Türkiye'den değil, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Macaristan ve Kuzey Kıbrıs'tan iş adamlarımızı da bekliyoruz. Ne kadar çok ilişki, o kadar çok ticaret demektir" dedi.

Kocaman, "Bu duygularla, ülkelerimizdeki iş dünyasını saygıyla ve sevgiyle selamlıyor, bu tür programların daha da yaygınlaşmasını arzu ediyorum. Bu fuarın başarılı olmasını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

Editör: Sude Yılmaz