TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ödeme sistemleri alanındaki hedefinin, Türkiye'de etkili bir rekabetçi ekosistem oluşturmak olduğunu belirtti.

Karahan, "İstanbul Fintech Week" etkinliğinde ana konuşmacı olarak yer aldı.

Finansal istikrarın koruyucuları olarak merkez bankalarının dijital çağın öncüleri olduğuna inandığını belirten Karahan, tarihsel olarak para ve ödemelerin sürekli bir yenilik yolculuğu olduğunu ifade etti. Bu nedenle, finansal teknolojideki ilerlemelerin, TCMB dahil olmak üzere merkez bankalarının öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu vurguladı.

TCMB'nin ödeme sistemleri alanındaki hedefinin, Türkiye'de rekabetçi bir ekosistem oluşturmak olduğunu belirten Karahan, teknolojik gelişmelerin parasal mimariyi etkilediğini ve bu gelişmelerin hem yeni faydalar hem de riskler getirdiğini söyledi. Bu çerçevede, merkez bankalarının rolünün incelenmesinin önemine dikkat çekti ve paranın ve ödemelerin istikrar ve güvenliğinden sorumlu olduklarını vurguladı.

Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde

Fintek alanında merkez bankalarının odaklanması gereken iki ana noktanın, yeniliği teşvik etmek ve finansal istikrar için riskleri azaltmak olduğunu belirten Karahan, TCMB'nin finansal ekosistemdeki rolünü çeşitli açılardan ele aldı. Dijital TL çalışmasıyla birlikte yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi son teknolojik gelişmeleri merkez bankacılığı perspektifinden değerlendirdi.

Editör: Çağla Begüm Kılıç