Ayakkabı yan sanayi malzemeleri, deri, suni deri, tekstil, taban, ökçe, aksesuar, makine, kimyasal ve kalıp üreticileriyle sektörün önemli bir noktası halime gelen AYSAF Fuarı, 70.kez kapılarını açtı.

Photo 5877678498972286771 Y

Avrasya’nın 1, Avrupa’nın ise 2.en büyüğü olan fuarda bu kez 20 bin sektör profesyoneli bir araya gelirken aynı zamanda sektöre 1,14 milyar TL’lik bir iş hacmi yaratıyor.  Fuarın sadece ekonomik açıdan değil, aynı zamanda sektördeki iş birliği ve inovasyonu teşvik ettiği de görülüyor. Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Doğu Avrupa ve Balkanlar'dan gelen katılımcılar, bölgesel iş birliklerini güçlendirme ve yeni pazarlar keşfetme fırsatı buluyorlar.

Bu yılın fuarına olan ilgi, dünya genelinde yaşanan ekonomik zorluklara rağmen sektörün ne kadar dirençli olduğunu gösteriyor. İlk günün oldukça hareketli ve olumlu geçmesi, sektördeki potansiyelin ve gelecek vaat eden iş birliklerinin habercisi niteliğinde. AYSAF Fuarı, ayakkabı yan sanayi sektörünün gelişimine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor ve gelecek yıllarda da sektörün önde gelen buluşma noktalarından biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Photo 5877678498972286768 Y

Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalarda, ayakkabı yan sanayisinde geçen yıl ihracatta azalma yaşanırken, ithalatın hızla arttığını, yerli üreticinin Çinli firmalar ile rekabet edemediğini anlatan AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sait Salıcı, öncelikle ithal ayakkabıdaki vergi oranının artırılması gerekliliğini belirtmişti. Çakma ayakkabı ile mücadelenin önemine her defasında vurgu yapan Salıcı, yurt dışından ithal ayakkabı getiren global markaların Türkiye'de üretim yatırımı yapmaları veya ayakkabı üretmelerine yönelik çalışma başlatmalarını talep etti. Bu talep sonucu hem yerli üretime fayda sağlanacak hem de yerli pazara girmek isteyen global markalar yerli imalatçı ile buluşabilecek.

Fuarda beklenen ziyaretçi hedefi hakkında açıklamalarda bulunan Salıcı, şu ifadeleri kullandı:

"Ziyaretçi anlamında özellikle beklentimiz Avrupa’dan. Normal şartlarda genel anlamda Afrika Bölgeleri ve Orta Doğudan çok müşteri alıyoruz. İtalya’dan, Almanya’dan model ofislerin ve markaların tasarımcıları, satın alımcıları gelip görüyorlar. Artık son dönemde insanlar kemer sıkma politikasına girmiş bulunmakta. Nerden sıkacağını, masraf giderlerini araştırdıklarında bu da fuar oluyor. Ama fuarlar çok değerli. Buradaki sanayicilerimiz de buradaki zorluklara rağmen yine günün sonunda fuarda kalıyorlar. Uluslararası düzeyde görürsek burası şampiyonlar liginin merkez oluyor. Sanayicilerimiz de hazır. Hem fiyat hem de kalite anlamında çok değerliyiz. Burada yeni yaptığımız ürünlerle de sesimizi duyuruyoruz"