Türkiye-Etiyopya İş ve Yatırım Zirvesi, Etiyopyalı yatırımcılar ve Türk iş insanlarının katılımı ile MÜSİAD Genel Merkezi’nde yoğun görüşmeler eşliğinde gerçekleşti. Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu’nun katılımı ile gerçekleşen zirvede, 63 kişilik iş insanından oluşan alım heyeti ağırlandı. Düzenlenen zirve her iki ülkenin ticari bağlarını gerçekleştirme amacıyla gerçekleşerek aynı zamanda her iki ülkenin de ticari potansiyelinin ele alınmasını sağladı.

Musıakdda

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, zirvedeki açıklamalarında Afrika’nın Türkiye için önemli bir Pazar olduğunu dile getirerek Türk iş insanını Afrika pazarına daha fazla odaklanması için uyardı.

Güncel olarak 120 milyonluk bir ülke olan Etiyopya, 2030 yılında 3 milyar nüfuslu önemli bir Pazar olmayı vadediyor. Yani Mahmut Asmalı’nın da ifade ettiği gibi “Gelecek Afrika’dır” diyebiliriz. Düzenlenen zirvenin ardından Türk iş insanları Afrika Pazarına ve Etiyopyalı yatırımcılara daha fazla odaklanacak gibi görünüyor. 30 milyar dolarlık olan ihracat rakamının halihazırda 400 milyar dolar seviyesine gerilemesinin ardından Başkan Asmalı’nın daveti ile ticaret hacmimiz 1 milyar dolara, daha sonraki yıllarda da daha yükseklere çıkmayı başaracak.

Musıaddd

İş forumu açılış konuşmaları sonrası Etiyopya’dan 70, Türkiye’den de 200’ü aşkın iş insanının katılımıyla B2B görüşmeler programıyla devam etti.