MÜSİAD’ın  17 kez düzenlediği Türkiye Ekonomi Basını Ödül Töreni ve 6 kez düzenlediği Bilim Teknoloji Ödülleri, “Türkiye’nin Gücü Ödül Töreni” çatısı altında birleşti. Geçtiğimiz yıl ilkinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşen ödül töreni bu yıl Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın teşrifleri ile gerçekleşti. Ödül töreni aynı zamanda MÜSİAD’ın 34.yıldönümünde gerçekleşti.

9 kategoride ödüller sahibini bulurken, Jüri Özel Ödülü kategorisinde ödül alan isim Prof.Dr.Sadettin Ökten oldu. Gerçekleşen törende Filistin’i temsilen davetlilere karpuz dilimli yaka rozeti dağıtıldı. Konuşmalarını gerçekleştiren MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dünyaya Filistin mesajı vermeyi de ihmal etmedi.

"İsrail ile ticaret ekonomik bir kayıp değil, insanı bir kazanımdır"

Mahmutasmalı

Asmalı, konuşmasında Filistin'de yaşananlara değinerek, İsrail’in tüm hukuku ve insan haklarını hiçe saydığını söyledi. Konuşmasının devamında Asmalı, "İsrail’in Gazze'de 7 Ekim'den bu yana işlediği soykırım ve katliam ise tüm kırmızı çizgileri aşarak insanlık vicdanını derinden yaralamıştır. Bundan sonra bu zihniyete karşı atılacak en önemli adım ekonomik ambargo olmalıdır. İsrail ile ticaret ekonomik bir kayıp değil, insani bir kazanımdır” dedi.

Açıklamalarında MÜSİAD’ın 34 yıllık tecrübesi ve ülke ekonomisine olan katkılarını da vurgulayarak konuşmalarını gerçekleştiren Genel Başkan Mahmut Asmalı, "Bugün 9 Mayıs. MÜSİAD’ın kuruluşunun yıl dönümü. 12 vatansever iş insanının kurduğu MÜSİAD’ımız bugün yerel ve uluslararası ölçekte büyük bir sivil toplum örgütü halinde. 83 ülkede 99 noktada ülkemizde 84 şubesi ile büyük bir sermaye plaftormu oldu” açıklamalarında bulundu. Törende, derneğin 34.yılı olması münasebeti ile bir alan oluşturularak önceki dönem başkanlar ve projelerin fotoğrafları sergilendi.

"Enflasyonu düşürmeye odaklandık"

Cevdetyilmazzz

Törendeki konuşmalarında Türkiye’nin güncel ekonomik durumuna da değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, büyüme, istihdam, bütçe dengeleri, ihracat ve turizmin iyi performans sergilediğini, esas sorunun ise enflasyon olduğunu vurguladı. Yılmaz, "Şu anda vatandaşımızın da bizim de en temel sorunumuz, önceliğimiz artık enflasyon. Orta Vadeli Programı da yaparken bunu temel sorun olarak tarif ettik. Belirsizliklerin azalması insan psikolojisinde de ekonomide de önemli. Belirsizlikleri ne kadar azaltır, öngörüleri ne kadar arttırırsanız, ekonomik performansı da o ölçüde yükseltirsiniz. Dolayısıyla bu programımızda bunu sağlamış olduk. Ekonomik öngörülebilirlik bakımından da sosyal adalet bakımından da enflasyonu düşürmek bizim için çok çok önemli, buna da odaklanmış durumdayız" diye konuştu.

Gerçekleşen ödül töreninde 9 kategoride ödül alan isimler ödüllerini MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan aldı. Gecenin bir başka gururu ise iki kategoride ödül alan ismin kadınlar olmasıydı. Akademinin gücü kategorisinde ödül alan isim Prof.Dr.Burcu Özsoy olurken, Kadının Gücü kategorisinde ise ödül alan isim Nezihe Filiz Toker oldu.

G N Kf2Mw Xc A An1E X

Bu kapsamlı etkinlik, Türkiye'nin ekonomik ve bilimsel başarılarını kutlamanın yanı sıra, Filistin'e destek ve kadınların güçlenmesine vurgu yaparak önemli bir platform sağladı.