Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "İlk üç ayda limanlarda elleçlenen yük miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre %7,2 artarak 134 milyon 327 bin 597 tona yükseldi." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bu yılın ilk çeyreğinde limanlarda elleçlenen yük miktarının geçen yılın aynı dönemine göre %7,2 artarak 134 milyon 327 bin 597 tona yükseldiğini belirtti. Ayrıca, elleçlenen konteyner miktarının geçen yılın aynı dönemine göre %17,9 artarak 3 milyon 350 bin 817 TEU'ya ulaştığını ifade etti.

Uraloğlu, Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ocak-mart dönemine ilişkin denizcilik istatistiklerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye'yi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde dünyanın önemli liman merkezlerinden biri haline getirdiklerine dikkat çekerek, "Deniz ticaret hacmimizi artırarak ülkemizin ekonomi ve istihdamını geliştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Sndk

Uraloğlu, denizciliğin gelişmesi, denizlerden sağlanan imkanların artırılması, kaynakların ekonomiye kazandırılması için gerekli bütün atılımların ve yatırımların yapıldığını vurgulayarak, Türkiye'nin deniz ticaretinden daha fazla pay alması için çalışmaların hız kesmeden sürdürüldüğünü bildirdi. Ekonomik iyileşmenin ticari hayata yansımaya başladığına işaret eden Uraloğlu, mart ayında limanlarda deniz yoluyla yapılan transit yük taşımalarının 5 milyon 699 bin 607 ton olduğunu aktardı.

Son olarak, Uraloğlu, mart ayında Türkiye limanlarında elleçlenen yük miktarının 47 milyon 351 bin 510 ton olduğunu ve dış ticaret taşımalarının geçen yılın aynı ayına göre %14,8 artarak 36 milyon 684 bin 911 ton olduğunu belirtti.

En fazla eleçlenen yükler

Uraloğlu, mart ayında önceki aya göre en fazla artış gösteren yük cinsinin motorin elleçlemesi olduğunu belirterek, limanlarda 3 milyon 507 bin 326 ton motorin yük elleçlemesi gerçekleştirildiğini aktardı.

Lmn

Şubat ayında sanayi üretimi Avro Bölgesi'nde yükseliş kaydetti Şubat ayında sanayi üretimi Avro Bölgesi'nde yükseliş kaydetti

Bunu '40'lık dolu konteynerlerde taşınan yükler ile demir cevheri ve konsantrelerinin izlediğini açıklayan Uraloğlu, "Portland çimento yük cinsi, limanlarımızda elleçlenen ihracat yükleri içinde 1 milyon 40 bin 381 tonla ilk sırayı aldı. Bunu, motorin ve feldispat takip etti. Ham petrol, limanlarımızda elleçlenen ithalat yükleri içinde ilk sırada yer aldı. Bunu sırasıyla, hurda demir ve briketlenmemiş taşkömürü takip etti." ifadelerini kullandı.

Uraloğlu, martta deniz yoluyla yapılan ihracatta en fazla yük elleçlemesinin İtalya'ya yapılan taşımalarda gerçekleştirildiğini, bunu ABD ve İspanya'ya yapılan taşımaların takip ettiğini belirterek, ithalatta ise en fazla yük elleçlemesinin Rusya'dan yapılan taşımalarda görüldüğünü aktardı.

Limanlarda elleçlenen dış ticarete konu 36 milyon 684 bin 911 ton yükün yüzde 8,1'inin Türk bayraklı gemilerle taşındığına işaret eden Uraloğlu, "Türk bayraklı gemilerle taşınan yük miktarı martta 2 milyon 965 bin 1 ton ile önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,1 arttı. Yabancı bayraklı gemilerle taşınan yük miktarı ise 33 milyon 719 bin 910 ton ile önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 arttı." değerlendirmesinde bulundu.

Uraloğlu, geçen ay limanlarda elleçlenen konteyner miktarının 1 milyon 169 bin 846 TEU'ya ulaştığını belirtti.

Martta limanlarda deniz yoluyla yapılan transit yük taşımalarının 5 milyon 699 bin 607 ton olarak gerçekleştiğini ifade eden Uraloğlu, söz konusu ayda kabotajda taşınan yük miktarının ise 4 milyon 966 bin 992 tonla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 azaldığını dile getirdi.

Llımna

En fazla yük elleçlemesi 7 milyon 720 bin 348 tonla Aliağa Bölge Liman Başkanlığı idari sınırlarında faaliyet gösteren liman tesislerinde gerçekleştiğini belirten Uraloğlu, "Burayı, 7 milyon 365 bin 591 ton ile Kocaeli ve 5 milyon 669 bin 99 tonla İskenderun bölge liman başkanlıkları takip etti. Denizcilik alanında uluslararası arenada çok önemli bir konumda olduğumuzu artık gururla söyleyebiliyoruz. Dünyanın önde gelen denizci ülkelerinden biriyiz." şeklinde konuştu.