Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde

Türkiye'den ocak-mart döneminde yapılan çay ihracatı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 8 milyon 555 bin 356 dolara ulaştı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre, Türkiye'de yetiştirilen çay, yılın ilk 3 ayında toplam 96 ülke, özerk ve serbest bölgelere satıldı. Ocak-Mart 2023'te 7 milyon 107 bin 943 dolar olarak kaydedilen çay ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 20'lik bir artışla 8 milyon 555 bin 356 dolara yükseldi. Türk çayının geçen yılın aynı döneminde 1465 ton olan ihracat miktarı, bu yılın aynı döneminde 1828 tona ulaştı.

Belçika, Birleşik Krallık ve ABD, Türk çayına en çok talep gösteren ülkeler arasında yer alıyor. Ocak-Mart döneminde Belçika'ya 896 ton karşılığı 3 milyon 835 bin 925 dolarlık çay ihraç edildi. Bu ülkeye yapılan ihracat, miktar olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35, değer olarak ise yüzde 44 artış gösterdi. Belçika'yı 929 bin 185 dolarla Birleşik Krallık ve 780 bin 522 dolarla ABD izledi.

Önceki yıla kıyasla, Liberya, Moritanya, Hırvatistan, Kamerun, Gabon, Polonya, Tunus, Mısır, Güney Sudan, Dubai, Burundi, Brezilya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Venezuela, Ekvator Ginesi, Küba, Cibuti, Angola ve Kamboçya gibi ülkelere de çay satıldı.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Türk çayının ihracatını artırmak için etkin tanıtım çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. Kalyoncu, özellikle Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu ve Rusya Federasyonu pazarlarına odaklanarak bu pazarlardaki paylarını artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Geleneksel üretim metodunu terk ederek, modern teknolojik imkanlara uygun üretim tesislerinin yenilenmesinin önemine değinen Kalyoncu, Tarım ve Orman ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının KOBİ statüsündeki çay imalatçılarına destek sağlamasının önemini vurguladı.

Editör: Çağla Begüm Kılıç