Kripto varlıklara ilişkin yeni yasa, Türkiye'deki kripto para borsaları tarafından olumlu karşılandı ve düzenleyici çerçevenin oluşturulmasının sektöre ilgiyi artırabileceği düşünülüyor. "Sermaye Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştırdı. Bu adım ile Türkiye, kripto varlıklar için ilk kez yasal bir çerçeve oluşturdu.

Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış'' Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış''

Kanun, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) kripto para borsalarının lisans almak zorunda olduğu düzenlemeleri getirirken, sektörde güvenlik önlemlerinin ve kurumsal gerekliliklerin artmasını sağlayacak açıklık ve netlik sunması bekleniyor. Bu düzenlemelerin, kullanıcı güvenini artırarak kripto varlıkların daha geniş bir kabul görmesine ve sektörün büyümesine katkı sağlaması bekleniyor.

Önde gelen kripto varlık platformlarından Binance TR CEO'su Mücahit Dönmez, yasal yükümlülükleri tam olarak yerine getirme ve sektöre uyum sağlama konusunda kararlı olduklarını belirtti. Ayrıca, düzenlemelerin sektör paydaşları ile birlikte şekillendirildiğini ve yabancı borsaların yasaklanmadığını ancak belirli kısıtlamalara tabi tutulacaklarını vurguladı.

OKX TR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır ise yasanın dijital varlıklar için sağlıklı bir düzenleyici çerçeve oluşturduğunu ve sektöre olan ilginin artabileceğini belirtti. Türkiye'de finansal regülasyon tecrübesiyle kripto para sektörünün güçleneceğini ifade eden Çamır, lisanslama sürecinin sektör oyuncularına uyum sağlamada kolaylık sağlayacağını düşündüklerini dile getirdi.

Paribu Hukuk Direktörü Avukat Mehmet Türkarslan da yasanın platformların faaliyetlerini lisansa bağlamayı ve kullanıcı varlıklarının güvenliğini önceliklendirdiğini belirterek, düzenlemenin sektöre değer katacağını ve yatırımcı koruma odaklı olduğunu vurguladı.

Editör: Sude Yılmaz