Tanzanya'nın Türkiye'ye yapacağı üst düzey ziyaret ve iki ülke arasında düzenlenecek iş forumuyla, karşılıklı ticaret ve yatırım hacminin artırılması amaçlanıyor.

Türkiye ve Cezayir arasında ticaret ve iş birliği görüşmeleri gerçekleştirildi Türkiye ve Cezayir arasında ticaret ve iş birliği görüşmeleri gerçekleştirildi

Tanzanya Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Diplomasi Sorumlusu Büyükelçi John Ulanga, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıllık 380 milyon dolar civarında olduğunu ve bu rakamın yüzde 90'ının Tanzanya'nın Türkiye'den yaptığı ithalatı oluşturduğunu ifade etti.

Ulanga, iki ülke arasındaki ticaretin genellikle Türkiye lehine olduğunu belirtirken, "Tanzanya, birçok Türk sanayi tarafından tüketilen tarım ürünlerini üretiyor, ancak eminim ki yapabileceğimiz daha çok şey var. Bu bağlamda, burada bulunmamızın amacı, iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmini artırmak, Tanzanya'nın Türkiye'ye ihracatını ve Türkiye'den Tanzanya'ya yapılan yatırımları artırmak." şeklinde konuştu. Ayrıca, Türkiye ve Tanzanya iş dünyası arasındaki etkileşimin artırılması için daha fazla platform oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, "Tanzanya'da ve Türkiye'de mevcut olan olanakları daha iyi anlamak ve birebir etkileşim sağlamak için daha fazla iş forumu ve etkileşim platformu oluşturmamız gerekiyor. Türk iş insanlarına Tanzanya'daki yatırım fırsatları hakkında daha fazla bilgi sağlamak istiyoruz." dedi.

Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan'ın Nisan ayında Türkiye'ye yapacağı ziyaretin önemine değinen Ulanga, ziyaret kapsamında Türkiye-Tanzanya İş Forumu'nun düzenleneceğini belirtti.

Tanzanya'nın Ankara Büyükelçisi Iddi Seif Bakari ise Türkiye'nin turizm alanındaki deneyiminden Tanzanya'nın faydalanması gerektiğini söyledi. Bakari, ayrıca Türk yatırımcıları Tanzanya'ya davet ederek, iki ülke arasında turizm anlaşmalarının imzalanmasını umduklarını dile getirdi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı Erdem Arıoğlu, Tanzanya'nın Türkiye için stratejik bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ticaret dengesinin daha adil hale getirilmesi gerektiğini ifade etti. Arıoğlu, Tanzanya'daki ekonomik büyüme ve yatırım fırsatlarına değinerek, Türk firmalarının bu ülkede turizm ve tarım ağırlıklı yatırımlar yapabileceğini söyledi.

Özetle, Tanzanya ve Türkiye arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi ve ticaret dengesinin daha adil hale getirilmesi için üst düzey ziyaretler ve iş forumları düzenlenmesi planlanıyor.

Editör: Çağla Begüm Kılıç