Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği, Türkiye’den ocak-mart döneminde yapılan çay ihracat verilerini paylaştı. Açıklanan verilere göre, ilk üç ayda geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 20 artışla 8 milyon 555 bin 356 dolara ulaşan ihracatta Belçika, Birleşik Krallık ve ABD öne çıktı.

Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri’nin yayınladığı son rapora göre, Türk çayı ihracatı ilk çeyrekte zirve yaptı. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 20 artışla 8 milyon 555 bin 356 dolara ulaşan ihracatta 96 ülke, özerk ve serbest bölgeye satış gerçekleştirildi. Bu dönemde ihraç miktarı da 1828 tona yükseldi.

Borsa İstanbul’da gong Onur Yüksek Teknoloji için çaldı Borsa İstanbul’da gong Onur Yüksek Teknoloji için çaldı

Türk çayı bu yıl yurt dışında büyük bir talep görürken, DKİB verilerine göre, Türk çayına en fazla talep Belçika, Birleşik Krallık ve ABD'den geldi. 2024 yılının ilk üç ayında Belçika'ya yapılan Türk çayı ihracatı, geçen yıla kıyasla miktarda yüzde 35, değerde ise yüzde 44 artış gösterdi.

Bu dönemde Belçika'ya 896 ton çay ihraç edilerek 3 milyon 835 bin 925 dolar gelir elde edildi. 2023'ün aynı döneminde ise bu rakamlar 666 ton ve 2 milyon 669 bin 447 dolar olarak kaydedilmişti.

Türk çayının ihracatının daha fazla gelişmesi ve bütün dünyada etkin bir hale gelmesi için çalışmaların devam edeceğini dile getiren DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, şu ifadeleri kullandı: "İlk etapta Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu ülkeleri ve Rusya Federasyonu pazarlarına odaklanarak bu pazarlardaki payımızın daha üst rakamlara ulaştırılmasını sağlamaya çalışacağız. Artık geleneksel üretim metodunu terk ederek, günümüz modern teknolojik imkanları ölçeğinde üretim tesislerinin yenilenerek, her ülkenin tüketim tercihlerine uygun ürün üretebilme dönüşümünün sağlanması gerekiyor. Bunun için de gerek Tarım ve Orman gerekse Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının çoğunluğu KOBİ statüsünde olan ve sermaye yeterlilikleri had safhada bulunan çay imalatçısı firmalara, destek sağlaması önem arz ediyor”