TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası, iş dünyasından birçok sektör temsilcisinin katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘’Her geçen sene daha da karmaşık hale gelen, yatırım ve üretim yapmayı zorlaştıran vergi sistemini yeni baştan tasarlamalıyız’’ çağrısını yaptı.

TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İş dünyasından temsilcilerin katılımı ile gerçekleşen programda iş hayatındaki sorunlar ve temsilcilerin talepleri ele alındı.

G Hg P G1 X Y A Ax Yb P

Programa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın yanı sıra iş dünyasından birçok sektör temsilcisi katılım sağladı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda dile getirecekleri konuların geçmişte olduğu gibi çözüme ulaşacağına inandıklarını aktardı. Ekonomide yaşanan zorluklara değinen Başkan Hisarcıklıoğlu, ‘’Bizler için en önemlisi, devletimizi yanımızda görmek. Ekonomide elbette bazı sıkıntılar yaşıyoruz ancak enseyi karartmıyoruz. Cevdet Yılmaz başta olmak üzere, ekonomi yönetiminde tecrübeli isimlerin iş başında olması, bizlere moral veriyor. Hep birlikte ekonomiyi daha sağlam temellere kavuşturacağımıza inanıyoruz’’ dedi.

Merkez Bankası rezervlerinde tarihi rekor! Brüt rezervler 146,2 milyar dolara yükseldi Merkez Bankası rezervlerinde tarihi rekor! Brüt rezervler 146,2 milyar dolara yükseldi

Reel sektör firmalarının krediye erişimde büyük zorluk yaşadığını belirten Hisarcıklıoğlu, ‘’Büyümenin bereketi her kesime yansısın istiyorsak, kobilerimize destek vermeliyiz ve uygun finansman imkanlarına ulaşmalarını sağlamalıyız. İkincisi, her geçen sene daha da karmaşık hale gelen, yatırım ve üretim yapmayı zorlaştıran vergi sistemini yeni baştan tasarlamalıyız. Üçüncüsü, OECD endeksinde, İskandinav ülkeleri dahil en katı işgücü piyasası bizde. Bundan da herkes muzdarip. İşverenlerimiz daha fazla istihdam sağlayabilecek, mevzuatımız adeta bunu caydırır bir halde. Vatandaşlarımızın da daha fazla iş imkanına ulaşmalarına, daha çok kazanmalarına engel çıkarıyor” dedi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN