Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) arasında Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu Toplantılarının sürdürülmesi kararı alındığını açıkladı.

Brüksel’de düzenlenen ilk Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu Toplantısı bitiminde Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis açıklamalarda bulundu. Düzenlenen görüşmenin Türkiye ve AB ilişkileri açısından çok önemli bir gün olduğunu aktaran Bolat, görüşmelerin verimli geçtiğini açıkladı.

G R9 S W24Bc A A6 T9W

Bakan Bolat, Türkiye ve AB Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu'nun ilk toplantısını Brüksel'de gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu kaydederek, "Yeni kurulan bu diyalog mekanizmasının Türkiye-AB ilişkilerinde bir kilometre taşı olacağına, yeni bir dönem açacağına ve mevcut ticari ortaklığımızın geliştirilmesinde kritik rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

“Çabalarımızın meyvelerini aldık”

Düzenlenen görüşme ile ticari konularda da ilerleme sağlandığını belirten Bakan Bolat, Türkiye ve AB arasında yeni, yapıcı ve olumlu bir gündeme odaklandıklarının altını çizdi. Bugün gerçekleşen görüşme ile çabalarının meyvelerini almanın mutluluğunu yaşadıklarını ve ortak iş birliğinin iş dünyasına önemli faydalar sağladığını gördüklerini belirten Bakan Bolat, “Gümrük Birliği, Türkiye'nin sanayi altyapısının kalitesinin artmasına ve Türk ürünlerinin küresel pazarlarda rekabet edebilirliğine katkıda bulunmuştur. Türkiye, Avrupa'ya çok yakın bir üretim üssü haline geldi ve nitelikli iş gücüyle küresel tedarik zincirlerine iyi entegre oldu” dedi.

G R9 S W2 Aw A A H D L4

Bolat, Türkiye-AB arasında toplam yıllık 205 milyar avroluk ticaret hacmi bulunduğunu, Türkiye'nin AB tedarik zincirlerine yakınlığının ve entegrasyonunun AB'nin küresel ölçekte rekabet gücünü de güvence altına aldığını belirtti.

Bolat, Gümrük Birliği'nin günümüz uluslararası ticaret gerçeklerine göre modernleştirilmesinin karşılıklı ekonomik güvenliği artıracağını, değer zincirlerinin rekabet gücünü ve dayanıklılığını güçlendireceğini ifade etti. Mevcut haliyle Gümrük Birliği'nin kapsamlı ve sağlam ortaklığımızın tam potansiyelini yansıtmakta başarısız olduğunu belirten Bolat, Birliğin dijital ticaret, hizmet ticareti, yatırımlar ve kamu alımları gibi küresel ekonominin önemli yönlerini kapsamadığını vurguladı. "Gümrük Birliği'ni güncellemenin ekonomik büyümeyi teşvik etmesi, verimliliği artırması ve Türkiye ile AB arasındaki ekonomik bağları güçlendirmesi nedeniyle her iki taraf için de yararlı ve gerekli olduğuna inanıyoruz," dedi.

Toplantıda Türk vatandaşlarının karşılaştığı vize zorluklarını da ele aldıklarını belirten Bolat, vize kolaylaştırma ve kara yolu taşımacılığı sınırları gibi konuların da görüşüldüğünü ifade etti.

Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor" Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor"

Bakan Bolat, bu üst düzey toplantıların yılda bir kez gerçekleştirileceğini belirterek, Dombrovskis ve AB tarafını ikinci toplantı için Türkiye'ye davet ettiklerini söyledi. Ayrıca, yılda iki defa üst düzey ticaret çalışma grubu toplantıları yapılacağını ve bu toplantıların ilkinin bu yıl bitmeden gerçekleştirileceğini ekledi.

BYD'nin Türkiye'ye yatırımı hakkında bir gazetecinin sorusu üzerine Bolat, Çinli büyük elektrikli otomobil üreticisi BYD'nin Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırım yapmak üzere bir sözleşme imzaladığını ve bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Bolat, Türkiye'de elektrikli araç üretimine yönelik daha fazla doğrudan yabancı yatırım beklediklerini belirtti.

Bolat, ticarette uluslararası kurallar bulunduğunu hatırlatarak, damping ve sübvansiyon uygulamaları ile yerli sanayilere büyük zarar verilmesini önlemek amacıyla devletin koruma tedbirleri almasına imkan sağlayan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını vurguladı. Türkiye'nin sübvansiyonlu elektrikli otomobillerin Türk pazarına girmesi nedeniyle 2022 sonunda Çin'den gelen elektrikli otomobillere yüzde 40 ek gümrük vergisi uyguladığını hatırlattı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis de AB'nin şu anda Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik anti-sübvansiyon soruşturması yürüttüğünü ve geçici tedbirler uyguladığını belirtti. Çinli elektrikli araç üreticilerinin AB ülkelerindeki bazı yatırımlara yönelik duyuruları olduğunu ifade eden Dombrovskis, AB'nin bu alanda yeni yatırımlara açık olduğunu söyledi. Dombrovskis, "Bugünkü görüşmelerin başarısını göz önünde bulundurarak, Bakan Bolat'la bu ikili ticari diyalogları yıllık olarak gerçekleştirmekte anlaştık," dedi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN