YASED: Mayıs’ta Türkiye’ye 1 Milyar 74 Milyon Dolar Değerinde Uluslararası Doğrudan Yatırım Geldi YASED: Mayıs’ta Türkiye’ye 1 Milyar 74 Milyon Dolar Değerinde Uluslararası Doğrudan Yatırım Geldi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, KKTC Maliye Bakanı Özdemir Berova ile bir araya geldi. Görüşmede, KKTC’de narenciye üretiminin artırılmasından x-ray cihazı teminine kadar çeşitli alanlarda anlaşmalara imza attıkları bildirildi.

G P3 W M Je Wc A A D Yvw

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Özdemir Berova ile bir araya geldiklerini belirterek, KKTC'de narenciye üretiminin artırılmasından x-ray cihazı teminine kadar çeşitli alanlarda anlaşmalara imza attıklarını bildirdi.

G P3 W M Jb Ws A A Qze T

Bakana Bolat, görüşmeye dair bilgileri resmi sosyal medya hesabından verdi. Bolat, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Maliye Bakanı Sayın Özdemir Berova ile bugün bir araya geldik. Görüşmemizde, ülkelerimiz arasındaki ekonomik iş birliğini daha da derinleştirecek ve KKTC’nin ekonomik gelişimine katkı sunacak birçok konu üzerinde fikir alışverişinde bulunduk, bu yönde somut adımlar attık. KKTC’de narenciye üretiminin mevsimsel şartlardan en az etkilenmesi ve üretimin artırılması ile ihracatın desteklenmesi amacıyla Soğuk Hava Deposu ve Meyve İleri İşleme Yatırımlarına İlişkin "Protokol”ü imzaladık. Ayrıca, gümrük alanında da KKTC’ye X-Ray cihazı temini konusunda anlaşmaya imza attık. Türkiye olarak, KKTC ile olan güçlü ilişkilerimizi daha da ileriye taşıma kararlılığındayız. İmzaladığımız anlaşmalar, ekonomik ve kültürel bağlarımızı güçlendirerek aynı zamanda kardeş KKTC halkı ile dayanışmamızı da pekiştirecektir. Bu işbirliği ile KKTC’nin geleceğe daha güvenle bakmasını sağlamak ve ekonomik kalkınmasını desteklemek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Editör: Eslem Nur KARAMAN