Tütün sektörü 6 ayda 451 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi Tütün sektörü 6 ayda 451 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, resmi sosyal medyasından yaptığı paylaşımda, Bakanlık olarak KOOP-DES çerçevesinde kooperatiflere, proje bazında, nakdi destekler sağlamaya devam ettiklerini duyurdu.

Bakan Bolat’ın paylaşımında, bu kapsamda 2024 yılı ikinci çağrı dönemini kooperatiflerin başvurularına açtıkları belirtildi. Ömer Bolat, "Kooperatiflerimiz mal alımlarında 400 bin liraya, hizmet alımlarında 60 bin liraya, nitelikli personel istihdamlarında 1 personel için yıllık 204 bin liraya, 2 personel içinse yıllık 408 bin liraya kadar hibe desteklerimizden faydalanabilecektir” ifadelerini kullandı.

Omer Bolat Kimdir Omer Bolat Evli Mi

Bakanlığın görev alanında bulunan tüm kooperatifler ve üst kuruluşlara açık olan programdaki proje başvuruları 31 Temmuz’a kadar ticaret il müdürlüklerine yapılabilecek.

Çoğunluğun kadın olduğu kooperatiflere öncelik

Program çerçevesinde geçen yılın sonuna kadar kadın kooperatifleri özelinde destek sağlandığını, 2020-2023 döneminde 628 kooperatifin 663 projesi için 76 milyon lira destek verilmesinin kararlaştırıldığını bildiren Bolat, "2024 yılı ilk çağrı döneminde ise 89 kooperatifin 97 projesi için 20,5 milyon lira destek sağlanmasına karar verilmiştir” dedi.

Bolat, hibe verilecek kooperatiflere ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden, ortaklarının çoğunluğunu gençlerin ve engellilerin oluşturduğu, üretim ve pazarlama faaliyetinde bulunan kooperatiflerle tarım satış, sanat, yenilikçilik alanında faaliyet gösteren kooperatiflerle bunların üst kuruluşlarının başvuruları için öncelikli olarak hibe destekleri sağlanacaktır. Kooperatiflerimize hayırlı olsun”

Editör: Eslem Nur KARAMAN