Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'nin, FATF'ın gri listesinden çıkarılmasına ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Başardık" mesajı ile duyurduğu, Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkarılmasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat,  Türkiye'nin uluslararası alandaki güvenilirliğini ve ekonomik istikrarını pekiştirmeye devam ettiğini belirtti. Bakan Bolat, gerçekleşen durumun uygulanan politikalarda başarılı olunduğunun bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Bakan Bolat, resmi X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

TÜFE haziranda yıllık %3 artışla beklentilerin altında kaldı TÜFE haziranda yıllık %3 artışla beklentilerin altında kaldı

"Uyguladığımız ekonomi politikaları, ülkemizin uluslararası alandaki güvenirliliğini ve ekonomik istikrarını pekiştirmeye devam etmektedir. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından 3 yılda bir açıklanan gri listeden çıkarılmış olmak, uyguladığımız politikaların başarılı olduğunun göstergelerinden biri oldu. Kararlılıkla uyguladığımız politikalar, ihracatta yakaladığımız ivme, ithalatı ve dış ticaret açığını etkili ticaret politikaları tedbirleriyle azaltmamız ve uyguladığımız reformlar ülkemizi her geçen gün daha da ileri taşımakta ve Türkiye'nin küresel ekonomik sistemdeki yerini sağlamlaştırmaktadır"

Editör: Eslem Nur KARAMAN