Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gerçekleştirilen görüşme sonrası yeni vergi reformuna ilişkin görüş ve önerilerini içeren açıklamasını kamuoyu ile paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve heyeti ile gerçekleştirilen görüşmede, yeni vergi reformu masaya yatırıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), MÜSİAD başta olmak üzere faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları başkanları ve temsilcileri toplantıda yerlerini aldı.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı toplantıda, tek tek değişecek olan kanunları konuşmak yerine köklü bir vergi reformunu gündeme getirip konuşmanın daha doğru olacağını ifade ederek, kısa sürede yapılacak değişiklikler neticesinde alınacak olan kararların toplum tarafından tepki çekebileceğini belirtti. Verginin sadece ekonomik bir zorunluluk değil aynı zamanda toplumsal bir sözleşme olduğunu ifade eden Genel Başkan Asmalı, bu sözleşmenin doğru anlaşılması ve uygulanmasının toplumun bütün kesimlerini etkileyen hayati bir unsur olduğunu aktardı.

"Vergi yasalarının sürekli olarak değiştirilmesi, toplumsal güveni zedeler"

Asmalı, “Vergi yasalarının sürekli olarak değiştirilmesi, toplumsal güveni zedeler. Vergi sisteminde yapılan sürekli değişiklikler, mükelleflerin devletle olan ilişkilerinde belirsizlik ve güvensizlik yaratır. Mükelleflerin sürekli değişen vergi politikaları yüzünden geleceğini planlayamaması, ekonomik belirsizlik yaratır. Vergi yasalarının sık sık değiştirilmesi yerine, toplumsal uzlaşmayla belirlenen, uzun vadeli ve sürdürülebilir politikalar oluşturulmalıdır. Bu hem vergi uyumunu artıracak hem de toplumsal güveni pekiştirecektir” dedi.

Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış'' Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış''

Köklü ve sürdürülebilir bir vergi reformunun gerekliliği konusuna da değinen Genel Başkan Mahmut Asmalı, MÜSİAD'ın bu amaca yönelik olarak Aralık 2023 tarihinde İstanbul'da kamu ve özel sektör temsilcilerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirdiği "Türkiye'de Vergi Reformu İhtiyacı ve Vergide Sadelik Paneli" ve Mayıs 2024 tarihinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen "Vergi Yargısındaki Güncel Gelişmeler Sempozyumu" hakkında bilgiler verdi. Bu etkinliklerin, vergi bilincini artırma ve vergiye olan güveni pekiştirme amacıyla düzenlendiğini ifade etti.

"Acele şekilde alınmış kararlarla değil toplumsal uzlaşmayla yapılacak olan reformlar toplumsal huzurumuzu pekiştirecektir"

Dernek tarafından kamuoyu ile paylaşılan açıklama metninde, vergi sisteminin sadeleştirilmesi, vergi türlerinin azaltılması, vergi tabanının genişletilmesi ve vergi oranlarının düşürülmesi gibi önemli değişiklikler içeren bir reform yapılması önerisi yer aldı.

Paylaşılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Vergi istisna, indirim ve muafiyetlerinin sınırlandırılması, vergi yasalarının basitleştirilmesi ve vergi idaresinin dijitalleştirilmesi gibi adımların hızla atılması gerektiğini ifade ediyoruz.

Vergi sisteminin sadeleştirilmesi sayesinde ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenebileceği, vergi mükelleflerinin yükünün azaltılacağı ve vergi gelirlerinin artırılacağı kanaatindeyiz.

MÜSİAD olarak, vergi sistemimizin daha adil ve etkin hâle getirilmesi için toplumsal ve kültürel yapıyı göz önünde bulunduran reformlara ihtiyacımızın olduğunu, hükümetimizin, vergi politikalarını belirlerken sadece ekonomik verileri değil, aynı zamanda toplumsal dinamikleri de dikkate alması gerektiğine, kayıt dışı ile mücadelenin ancak bu şekilde başarıya ulaşacağına inanıyoruz.

Acele şekilde alınmış kararlarla değil toplumsal uzlaşmayla yapılacak olan reformlar ülkemizi adil, şeffaf ve katılımcı bir vergi sistemine sahip kılacaktır. Bu durum da ekonomik istikrarı sağlayacak ve toplumsal huzurumuzu pekiştirecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Editör: Eslem Nur KARAMAN