MÜSİAD tarafından düzenlenen Türkiye – Etiyopya İş ve Yatırım Zirvesi 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirildi. Düzenlenen zirve önemli gelişmelere ev sahipliği yaptı. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, "Bizim MÜSİAD olarak Etiyopya’da bir temsilciliğimiz var. Bunu daha da büyütüp faal hale getirmek istiyoruz. Türkiye ve özelde de MÜSİAD olarak Etiyopya ile olan ilişkilerimizi yükseltmek istiyoruz" dedi.

Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı

D S C00148

MÜSİAD Genel Merkezinde gerçekleşen Türkiye-Etiyopya İş ve Yatırım Zirvesi, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ve Etiyopya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı H.E. Büyükelçi Misganu Arega’nın katılımlarıyla gerçekleşti. Düzenlenen zirvede 63 kişilik iş insanı alım heyeti ağırlandı ve yeni yatırımlar oluşturmak için B2B görüşmeler gerçekleşti. İki ülkenin ticari bağlarını gerçekleştirme amacıyla düzenlenen forumda Etiyopya’nın ticari potansiyeli ele alındı.

Gerçekleşen zirve hakkında açıklamalarda bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Afrika'nın Türkiye için önemli bir pazar olduğunu dile getirdi. Düzenlenen zirve ile birlikte 300'e yakın iş adamını ağırladıklarını dile getiren Asmalı, "Afrika önemli bir Pazar. Bizim de ilgimizin olduğu bir yer. Bugün de Etiyopya İş Forumu’nu düzenledik. 300’e yakın iş adamı, bunun yaklaşık 70 tanesi Etiyopya’dan gelen iş insanlarından oluşuyor. 120 milyonluk bir ülke. Esasen gelecekte 2030 yılında 3 milyar nüfusa sahip olacak çok büyük bir ekonomi. Gelecek Afrika’dır diyoruz. Bütün iş adamlarını Afrika’ya, özellikle de Etiyopya’ya daha ilgiyle bakmaya davet ediyoruz. Bu sene sonunda MÜSİAD Expo’muzu yapacağız. İnşallah bir yurt içi bir de yurt ışı dönüyoruz. Belki önümüzdeki sene MÜSİAD Expo’muzu Etiyopya’da yapabiliriz. İnşallah bu iş forumları güçlü iş birliklerine vesile olur" dedi.

D S C00255

Türkiye'nin Etiyopya ile olan ihracat hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Mahmut Asmalı, "Çok düşük lehimize bir artı pozitif yönde bir ticaret hacmimiz var. 350 milyar doların biraz üstünde. Yaklaşık 30 milyar dolarlık bir ihracatımız var. Şu anda yaklaşık 400 milyar dolar seviyesine geriledi. İnanıyorum ki biz gidip geldikçe ve iş birliklerini artırdıkça, ticaret hacmimizi 1 milyar dolara, daha sonraki yıllarda da daha yükseklere çıkarmayı başarırız. Bugün de çok verimli gelişmeler ve görüşmeler oldu. Bizim MÜSİAD olarak Etiyopya’da bir temsilciliğimiz var. Bunu daha da büyütüp faal hale getirmek istiyoruz. Türkiye ve özelde de MÜSİAD olarak Etiyopya ile olan ilişkilerimizi yükseltmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Editör: Eslem Nur KARAMAN