T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Türk turizmi gastronomi ile büyüyecek” T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Türk turizmi gastronomi ile büyüyecek”

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Başkanı Bilgehan Engin, Kalkınma Yolu Projesi'nin Türkiye ve Irak arasındaki ticari ilişkileri artırarak komşu ülkelerle ticaret hacminin genişlemesine katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye ile Irak arasındaki projenin hızla ilerlediğini vurgulayan Engin, "Basra Körfezi'ni Avrupa'ya bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi'nde önemli ilerlemeler kaydediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret, projenin önemli bir adımıdır. Bu ziyaret sırasında Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında Kalkınma Yolu Projesi Hakkında Ortak İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı" şeklinde konuştu.

Engin, söz konusu ziyaretin, Kalkınma Yolu'nun yol haritasının çizilmesi açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı.

Projenin geniş bir bölgeyi etkileyip ortak fayda sağlayacağını belirten Engin, Türkiye'yi Basra Körfezi'ndeki Büyük Faw Limanı'na bağlayacak Kalkınma Yolu Projesi'nin "yeni İpek Yolu" olarak nitelendirildiğini aktardı.

Engin, "Son dönemde yaşanan uluslararası olaylar, lojistik sektöründe doğrudan etkiler yarattı" diyerek devam etti ve şunları belirtti:

"Pandeminin ardından Rusya-Ukrayna Savaşı, İsrail'in Gazze'ye saldırıları, Süveyş Kanalı'nın kapanması ve Orta Doğu'daki gerginlikler, sektör temsilcilerini yeni çözümler arayışına itti. Kalkınma Yolu Projesi, bu kriz dönemlerinde lojistik sektörü için önemli bir destek olacak. Proje, alternatif bir güzergahın oluşturulmasıyla ekonomik sorunların çözümüne katkı sağlayacak. Türkiye ile Irak arasındaki ticari ilişkilerin güçlenmesi ve komşu ülkelerle ticaret hacminin artması bekleniyor. Ayrıca, proje hayata geçtiğinde transit taşımacılık gelirlerinde artış gözlenecek. Doğu ile Batı arasındaki ticaret canlanacak ve transit süreler kısalacak. Bu da lojistik maliyetlerin azalmasına katkı sağlayacak."

Engin, Kalkınma Yolu Projesi'nin bölgesel kalkınma, ticari ilişkilerin güçlenmesi ve sosyal kültürel bağların pekiştirilmesi açısından önemli bir adım olacağını ve sürecin yeni işbirliklerini beraberinde getireceğini ekledi.