Japon yetkililerin yene müdahale edebileceği yönünde sinyaller gelirken, eski üst düzey döviz yetkilisi Eisuke Sakakibara'ya göre dolar karşısında 155 ila 160 arasında seyreden yen, düşüş eğiliminde. Bu durum, Japonya Merkez Bankası'nın negatif faiz rejiminden çıkma kararı ve Japon ekonomisindeki kırılgan toparlanma endişeleriyle birlikte değerlendiriliyor. Özellikle, Başkan Kazuo Ueda'nın Japon ekonomisindeki zayıflığı göz önünde bulundurarak parasal koşulların şimdilik gevşek kalacağı yönündeki açıklamaları, Japon para biriminde satış dalgasına neden oldu.

ABD'li bankalar, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor ABD'li bankalar, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde, yen dolar karşısında dört ayın en zayıf seviyesine gerileyerek 151 civarına kadar düştü. Euro karşısında da benzer bir düşüş yaşandı, 2008'den beri en düşük seviyesine geriledi. Eisuke Sakakibara, bu durumu "155 ila 160 biraz fazla" diyerek değerlendirdi ve "Eğer böyle bir durum olursa müdahale edebilirler" şeklinde yorumladı. Bu açıklamalarıyla, Japon yetkililere müdahale çağrısında bulunmuş oldu.

Sakakibara ayrıca, yenin güçlenmeye başlayabileceğini belirterek deflasyon döneminin sona erdiğini ve yenin bu yıl sonunda veya 2025'in başlarında 130'a kadar güçlenebileceğini öngördü. Bu beklentisiyle, "Enflasyon dönemi yaklaşıyor" ifadesini kullandı.

Eski üst düzey döviz yetkilisi olarak tanınan Sakakibara, Japonya'nın maliye ve uluslararası ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı olarak görev yaptığı dönemde yen üzerindeki etkisiyle biliniyor. Japonya'da uzun yıllardır uygulanan destekleyici para politikası, diğer küresel merkez bankalarının son zamanlarda politikalarını sıkılaştırmasına rağmen Japon yeninde taşıma işlemlerinin artmasına neden oldu.

Japonya ile ABD ve dünyanın diğer bölgeleri arasındaki büyük faiz oranı farkı, yatırımcıların Japonya'da düşük maliyetlerle borç alması ve daha yüksek getiri sağlayan bir para biriminde varlık satın alması nedeniyle yenin zayıf kalmasına katkıda bulundu. Bu durum, Japon yetkililerin yenin değer kazanmasını engellemek için müdahale etme olasılığını artırıyor.