İstanbul İhracatçı Birlikleri'nden (İİB) yapılan açıklamaya göre, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliğine üye olan ve farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın firma ile İİB, ocak-nisan döneminde 188 ülkeye ürün ihraç ederek Türkiye ihracatındaki payını yüzde 5,4'e yükseltti.

2023 yılının ilk dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 artışla 3,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Bu dönemde, en fazla ihracat 317 milyon dolar ile Irak'a yapılırken, bu ülkeye en çok hayvansal mamuller ve hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihraç edildi. İİB, Irak'ı takiben en fazla Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İtalya ve Birleşik Krallık'a ihracat yaptı.

İİB'nin Almanya'ya ihraç ettiği başlıca ürünler arasında fındık ve mamulleri ile gemi, yat ve hizmetleri; ABD'ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt ürünleri; İtalya'ya fındık ve mamulleri ile gemi, yat ve hizmetleri; Birleşik Krallık'a ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri öne çıktı.

Ülke grupları bazında değerlendirildiğinde, İİB'nin en fazla ihracat yaptığı bölge 943 milyon dolar ile Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oldu ve bu bölgeye yapılan ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı.

Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde

İİB, nisan ayında 774,5 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Bu ayda en fazla ihracat yapılan ülkeler Irak, ABD ve Almanya oldu.

İİB bünyesindeki birliklerden İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) yılın ilk dört ayında 1 milyar 222 milyon dolar, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 1 milyar 177 milyon dolar, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) 533 milyon dolar, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) 407 milyon dolar, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) 279 milyon dolar, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği 185 milyon dolar ve İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) 98 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

İİB Koordinatör Başkanı Kazım Taycı, nisan ayında gerçekleştirilen alt birliklerin mali genel kurul organizasyonlarına değinerek, şu ifadeleri kullandı:

"Genel kurullarımızda bir araya gelen üye ihracatçı firmalarımız, 2023 yılının yönetim kurulu çalışma, mali ve denetim kurulu raporlarını onaylarken, 2024 yılının yol haritasını da belirledi. Su ürünleri sektörünün önemli fuarlarından Seafood Expo Global'de Türkiye milli katılımını gerçekleştirdik. Etkinliklerimize yoğun ilgi gösterildi. Sektörlerimizin tanıtımlarını yurt dışında başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. İhracat artışımızda emeği geçen bütün ihracatçılarımızı kutlarım. Yılın ilk yarısını da ihracat artışı ile tamamlamayı öngörüyoruz."

Editör: Eslem Nur KARAMAN