ÇCSİB, ihracatın şampiyonlarını ödüllendirecek ÇCSİB, ihracatın şampiyonlarını ödüllendirecek

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, ihracatçılar olarak fiyatlandırma ve rekabet konusunda ciddi endişeler taşıdıklarını dile getirdi ve "çifte kur" uygulamasının ihracatçılara getirilmesini talep etti. Taycı, ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele çabala"10rını anladıklarını ve desteklediklerini vurguladı.

Taycı, Reuters'ın haberine göre, şu anda 32 seviyelerinde işlem gören Dolar/TL kuru karşısında, ihracatçıların döviz gelirlerini bozdururken en az 40 seviyesinde bir kurun uygulanmasını istediklerini belirtti.

İHBİR'in 2024 hedefleri ve ihracattaki mevcut durumunu değerlendirdiği toplantıda konuşan Taycı, "Biz gıda ihracatçıları olarak kur nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Mevcut kur oranı enflasyonun çok gerisinde kaldığı için fiyatlandırma yaparken döviz bazındaki fiyatlarımızı artırmak zorunda kalıyoruz. Bu durumda müşterilere neden döviz bazında zam yaptığımızı açıklayamıyoruz" dedi.

Taycı, ''Kur konusunda yüzde 2 talep ettik, yüzde 4 dedik, yüzde 10 dedik. Ancak şu anda durum öyle bir noktada ki bu oranlarla iş yapamayız. Mümkünse 'çifte kur' uygulamasının hayata geçirilmesini istiyoruz. İHBİR olarak 160 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu pazarlarda yer edinmek için uzun yıllar süren mücadeleler verdik. Ancak kur nedeniyle bu pazarlardan düşersek, tekrar yer edinmek için çok daha fazla mücadele etmemiz gerekecek.'' şeklinde konuştu

Editör: Sude Yılmaz