Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) tarafından bu yıl 7.’ncisi düzenlenen 'Turkish Housewares by Invitation Only Türkiye' etkinliği Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Etkinlik kapsamında 55 üretici firma, 61 ülkeden 125’in üzerinde alıcıyla İstanbul'da buluştu.

D S C09588

Ticaret Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) desteği,İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) iş birliğiyle Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Turkısh Houseware by Invitation Only Türkiye” organizasyonu 27-28 Mayıs tarihlerinde Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Düzenlenen etkinlikte açıklamalarda bulunan İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu, bu tarz organizasyonların artık diğer sektörler tarafından da örnek alındığını belirtti. Tecdelioğlu, organizasyon hakkında şu ifadeleri kullandı:

“EVSİD ile beraber ortaklaşa yaptığımız organizasyona İDDMİB olarak destek oluyoruz. Derneğimizin gerçekleştirdiği çok güzel bir organizasyon oluyor. Bu yıl 7.’sini düzenliyoruz. Yaklaşık 61 ülkeden 125’ten fazla alıcının geldiği, 55 tane Türk firmalarının katıldığı ve katılımcılarla buluştuğu bir etkinlik. Dünyadan çok ilgi görüyoruz. Bu konuyla ilgili uzmanlaşmış firmalar geliyor. İlk günü olmasına rağmen gayet kalabalık ve firmalarda yüzler gülüyor. Bu tarz organizasyonlar dünyada örnek alınır bir etkinlik haline dönüştü. Birçok sektör de aynısını yapmaya çalışıyor. Demek ki doğru bir iş yapılıyor. Bu tip VIP alım heyetlerinin İstanbul’a gelmesi ve Made İn Türkiye’yi ön plana çıkarmak çok önemli”

5 Ayda 82 Milyonun Üstünde Yolcu Havayolunu Tercih Etti 5 Ayda 82 Milyonun Üstünde Yolcu Havayolunu Tercih Etti

D S C09697

Düzenlenen etkinlikte yer alan firmalar hakkında da konuşan Tecdelioğlu, Türk firmalarının değişen dünyaya ayak uydurduğunu belirterek “Firmalarımız çevreye duyarlı ürünler sergiliyor. Stantları gezdiğimizde sürdürülebilirlik ilkesinde karbon ayak izi kavramında firmalarımızın çok daha etkin bir şekilde bu konuya hassasiyeti olduğunu görüyoruz. Bu şekildeki çalışmalar ile de yeni dünyanın değişen beklentilerine karşılık verecek hazırlıkta olduklarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“6 milyar dolara yakın ihracat rakamı ile dünyada 8.büyük üretim çerçevesinde Avrupa’da beşinciyiz”

D S C09502

Tecdelioğlu:

“Şu an dünyada Avrupa pazarı bizim en önemli pazarımız. Gümrük birliğimizden dolayı Avrupa pazarında daha da derinleşmek istiyoruz. Afrika pazarı çok önemli bir Pazar, her geçen gün zenginleşip daha fazla alım gücünü artırdığı zaman ürünlerimiz karşılığını görmeye başladı. Gastronomi kültürümüze uygun alet edevat mutfak malzemeleri ile dünyaya hizmet ediyoruz. Orta doğu her zamanki gibi bayramların, kurbanın, İslam coğrafyasının etkisi ile en önemli pazarımız oluyor. Daha gidecek çok yolumuz var. Bu sektörde 6 milyar dolara yakın ihracat rakamı ile dünyada 8.büyük üretim çerçevesinde Avrupa’da beşinciyiz. Daha da büyüyeceğimiz bir arena var. Türkiye son zamanlarda zor bir ekonomik sıkıntılar içerisinde. İnşallah bugünlerde faizlerimizin düştüğü, dövizin daha rekabetçi olarak hizmet ettiği günler çok yakında gelecek. Senenin ikinci yarısından sonra bu rekabetçiliğimizi daha da artırarak dünyaya daha fazla mal satacağımızı düşünüyorum”

Editör: Eslem Nur KARAMAN