Bakan Şimşek, ABD'de yatırımcıların Türkiye'ye yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayarak, "Dezenflasyon, yapısal reformlar ve mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu durum büyük ilgi çekiyor" açıklamasında bulundu.

Bakan Şimşek, ABD'de yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin arttığını vurgulayarak, "Dezenflasyon, yapısal reformlar ve mali disiplinle makroekonomik temelleri güçlendiriyoruz ve bu durum büyük ilgi çekiyor. Bu nedenle yatırımcıların ilgisi son derece olumluydu" şeklinde konuştu.

Toplantıların oldukça verimli geçtiğini belirten Şimşek, birçok uluslararası kuruluşla görüşme fırsatı bulduklarını ifade etti. Şimşek, IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katıldıklarını, ayrıca 20'den fazla yatırımcı toplantısı düzenlediklerini ve yüzlerce yatırımcıyla bir araya geldiklerini aktardı.

"Yatırımcılara Orta Vadeli Program'ın (OVP) uygulanmasını, elde edilen kazanımları ve bundan sonraki süreci detaylı şekilde anlattık" diyen Şimşek, Türkiye'ye duyulan ilginin son derece yüksek olduğunu vurguladı.

Şimşek, geçen yıl New York'ta düzenlenen bir yatırımcı konferansında programın uygulanmasına ilişkin şüphelerin olduğunu hatırlatarak, bu konuda artık herhangi bir tereddüt olmadığını belirtti.

Borsa günü düşüşle kapattı Borsa günü düşüşle kapattı

Siyasi olarak programa olan desteğin arttığını dile getiren Şimşek, "Programa duyulan güvenin artmasıyla beraber soru işaretleri ortadan kalktı. Maliye politikasını güçlendirecek, dezenflasyona destek verecek ve harcamaları gözden geçireceğiz" şeklinde konuştu. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin önemine de vurgu yapan Şimşek, bu konuda atılan adımların devam edeceğini belirtti.

Şimşek, Türkiye'nin ekonomik geleceğini güçlendirmek için programın hayata geçirileceğini, bunun Türkiye'nin rekabet gücünü artıracağını ve vatandaşların refahını artıracağını sözlerine ekledi.