Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından dış ticaret istatistiklerine ilişkin paylaşım yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayında yıllık ihracatın 260 milyar dolarla tarihi zirveye ulaştığını belirterek ithalatın son bir yılda 29 milyar dolar azaldığını ve yıllık dış ticaret açığının 35 milyar dolar iyileşerek 87 milyar dolara gerilediğini açıkladı.

Turizmde güçlü bir seyrin devam ettiğini ve mayıs ayında yabancı ziyaretçi sayısının yıllık yüzde 14 arttığını hatırlatan Bakan Şimşek, cari açıktaki gerilemeye de dikkat çekti. Şimşek: 

"Yıllık cari açığın mayısta bir önceki aya göre 6 milyar dolar iyileşerek yaklaşık 26 milyar dolar seviyesine gerilemesini bekliyoruz. İkinci çeyrek itibarıyla cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz. Gerileyen cari açık dış finansman ihtiyacını azaltacak, daha kalıcı rezerv birikimi sağlayacak, ⁠dış borcun milli gelire oranını düşürecek, finansal istikrarı daha da güçlendirecek, kredi notu artışlarının devamına zemin hazırlayacak ve hedeflerimize ulaşmamızda önemli rol oynayacaktır." ifadelerini kullandı.

Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor" Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor"
Editör: Eslem Nur KARAMAN