Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi

Bir süredir gündemde olan "Gurbetçilere 2 bin Euro vergi" iddiaları hakkında İletişim Başkanlığının Dezenformasyonla Mücadele merkezi (DMM) tarafından açıklama geldi. Açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni vergi paketinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza herhangi bir başlık altında vergilendirme çalışması söz konusu değildir” ifadeleri yer aldı.

Gurbetçiler yıllık 2 bin Euro vatana destek vergisi ödeyecek iddiası, bir süredir gündemdeydi. İddia ile ilgili DMM sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, "‘Gurbetçiler yıllık 2 bin Euro vatana destek vergisi verecek’ iddiası doğru değildir." ifadeleri kullanılarak detaylara yer verildi. 

DMM’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, ‘Gurbetçiler yıllık 2 bin Euro vatana destek vergisi verecek’ iddiası doğru değildir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni vergi paketinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza herhangi bir başlık altında vergilendirme çalışması söz konusu değildir. Bahse konu yeni vergi paketine ilişkin piyasadaki paydaşlar tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunulan öneri ve beklentiler değerlendirilmekte olup, bakanlık tarafından son haline getirildikten sonra TBMM’ye sunulması planlanmaktadır. Vergide adaletin daha da pekiştirilmesi ve etkinliğin artırılması amacıyla hazırlanan yeni vergi paketine ilişkin ortaya atılan iddiaların, kamuoyunda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmayı amaçladığı belirlenmiştir. Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz” ifadeleri yer aldı.

Editör: Eslem Nur KARAMAN