TUSİD Başkanı Bekir Topuz; Anti-damping kabul olursa mutfak sektörünün sonu olur!  En az 500 bin kişi işsiz kalacak TUSİD Başkanı Bekir Topuz; Anti-damping kabul olursa mutfak sektörünün sonu olur! En az 500 bin kişi işsiz kalacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum sağlamak amacıyla gıda ile temas eden plastik maddeler ve malzemelere ilişkin kuralları yeniden düzenledi.

Bakanlığın Resmi Gazete'de yayımlanan "Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i yürürlüğe girdi. Bu tebliğ, gıda ile temas eden plastik maddelerin üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında uyması gereken kuralları belirliyor. Düzenleme, AB mevzuatındaki değişikliklere uygun hale getirildi.

Tebliğde, gıda ile temas eden malzemelerin üretiminde kullanılmasına izin verilen bileşenlerin listesi güncellendi. Yeni bilimsel görüşlere dayanarak bazı bileşenler listeden çıkarıldı veya kullanımına kısıtlama getirildi.

Plastiklerin migrasyon testi koşulları da tebliğle yeniden belirlendi.

Bu tebliğ kapsamındaki ürünleri üreten, ithal eden ve satan işletmelerin, söz konusu değişikliklere 1 Ocak 2026 tarihine kadar uyum sağlamaları gerekiyor.