Tüketicilerin korunması amacıyla gıda etiketlerinde yeni bir düzenlemeye geçildi. Benzer gıda ürünlerinde karışıklığı önlemek için " tadında, lezzetli, keyifli" gibi ifadeler artık kullanılmayacak. Gıdanın adı, tüketicinin ilk bakışta görebileceği yerde aynı punto, aynı stil ve karakterde yazılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yeni düzenlemeye göre, gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanımı engellenecek ve aroma verici kullanılan gıdalarda gerçek gıda görselleri yer alamayacak.

Ayrıca, tüketicileri yanıltabilecek ifadelerin kullanımına sınırlamalar getirilecek; örneğin, "tadında, lezzeti, keyfi" gibi ifadeler artık kullanılamayacak.

Ticaret Bakanlığı enflasyon düzeltmesine esas alınacak finansal tablolara açıklık getirdi Ticaret Bakanlığı enflasyon düzeltmesine esas alınacak finansal tablolara açıklık getirdi

Bitkisel margarin gibi ürünlerde "tereyağı keyfi" veya "tereyağı lezzeti" ifadeleri de yasaklanacak. Gıda işletmecilerinin bu yeni düzenlemeye 31 Aralık 2026'ya kadar uyum sağlaması gerekecek ve bu tarihten sonra uygun olmayan ürünler piyasada bulunamayacak.

Editör: Çağla Begüm Kılıç