Cevdet Yılmaz; Hedefimiz istikrar içinde kalkınmamızı sürdürmek Cevdet Yılmaz; Hedefimiz istikrar içinde kalkınmamızı sürdürmek

GAİB Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, yılın ilk 5 ayındaki ihracat rakamlarını değerlendirdi.

GAİB Hubuat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, ihracat rakamlarını daha yukarı taşımak için çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Sektörün ihracat başarısının gittikçe arttığını belirten Başkan Kadooğlu, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bölgemizin ihracatı, ilk 5 ayda bir önceki yıla göre yüzde 9,2 arttı ve 1,4 milyar dolara yaklaştı. Geçen yıl ise bölgemiz bu dönemde 1 milyar 274 milyon 90 bin dolar ihracat gerçekleştirmişti. Bölge ihracatımızın yüzde 31,6'sını makarnadan oluşmakta ve ilk 5 ayda makarnadan 234 milyon dolar döviz elde edildi. Bölgemiz, ihracatının yüzde 51,5'ini Ortadoğu ve yüzde 24,1'ini ise Afrika ülkeleri yapmaktadır. Bölge ihracatının en çok alıcısı ülke konumundaki Irak'a yapılan ihracat ise yılın ilk 5 ayında geçen yıla göre yüzde 16,2 arttı"

Editör: Eslem Nur KARAMAN