Geçen hafta emtia piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylülde faiz indirimine gidebileceği beklentileri ve arz endişeleri etkili oldu. Özellikle değerli metaller, baz metaller ve tarım ürünleri grubunda fiyatlar yükseldi.

Altın, gümüş, paladyum ve platin gibi değerli metallerde yüzde 2,5 ile yüzde 6,1 arasında değer kazançları yaşandı. Altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş, iş gücü piyasasında soğuma işaretlerinin devam etmesiyle Fed'in faiz indirimi yapabileceği beklentileriyle ilişkilendirildi. Gümüş fiyatları ise Orta Doğu kaynaklı jeopolitik risklerin devam etmesiyle yükseldi.

Öte yandan, platin piyasasında 2024'te son 10 yılın en büyük arz açığıyla karşı karşıya olunduğu belirtildi. Rusya'dan yapılan platin sevkiyatlarının geçen yılın en yüksek seviyelerinden normale dönmesi ve endüstriyel talebin güçlü olması, platin arz açığı riskini artırdı.

Merkez Bankası rezervleri yaklaşık 139,1 milyar dolar oldu Merkez Bankası rezervleri yaklaşık 139,1 milyar dolar oldu

Baz metallerde ise bakır fiyatlarında öne çıkan bir yükseliş yaşandı. Bakırın libresi, 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 4,75 artış gösterdi. Bu yükselişte, Fed'in faiz indirimine gidebileceği beklentileri ve Goldman Sachs'ın bakıra ilişkin artan arz stresi uyarısı etkili oldu. Küresel çapta bakır talebini karşılamakta zorlanılması da fiyatları destekledi.

Enerji grubunda ise Brent petrolün varil fiyatında hafif bir düşüş yaşanırken, doğal gaz fiyatlarında artış gözlendi. ABD'deki ticari ham petrol stoklarının beklentilerin aksine artması, Brent petrol fiyatlarında düşüşe neden oldu. Ancak, sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) yönelik artan talep ve üretimin azalması doğal gaz fiyatlarını destekledi.

Tarım ürünleri grubunda buğday, mısır ve diğer ürünlerde sert yükselişler görüldü. Olumsuz hava koşulları ve iklim olayları, özellikle Rusya'da donlar, Brezilya'da sel ve ABD'deki yağışlar, buğday ve mısır fiyatlarını artırdı. Soya fasulyesi fiyatları ise Çin'in ABD soya yağına yönelik olası tarife uygulaması endişeleriyle yükseldi.

Kahve ve kakao fiyatlarında da dalgalanmalar yaşandı. Kahve fiyatlarındaki artışta üretim endişeleri ve talebin artması etkili oldu. Kakao fiyatları ise önceki hafta sert düşüş yaşamasına rağmen, Batı Afrika'da hala olumsuz hava koşullarının etkileriyle yükseldi.