Bakan Şimşek, ''Dezenflasyon süreci önümüzdeki aylarda daha da belirginleşti'' Bakan Şimşek, ''Dezenflasyon süreci önümüzdeki aylarda daha da belirginleşti''

Artkim Fuarcılık organizasyonuyla bugün İstanbul'da eş zamanlı düzenlenen Surtech Eurasia, Putech Eurasia, Eurasian Composites Show, Adhesives Bonding Eurasia, Foam Eurasia, Paint Expo Eurasia fuarları kapılarını İstanbul Fuar Merkezi'nde kapılarını açtı. Eş zamanlı düzenlenen fuarlarda, 25 ülkeden sektörlerinde lider 307 firma yerini aldı. Düzenlenen fuarların açılışına İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Adil Pelister, Poliüretan Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği Başkanı Müge Pınar, KİMPUR Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, Europur Genel Sekreteri Michel Baumgartner, Isopa Genel Sekreteri Jörg Palmersheim, Flokser Kimya Genel Müdürü Ekin Tükek ve Literatür Kimya Kurucu Ortağı Özlem Ural katıldı. 8. Uluslararası Poliüretan Sanayi Fuarı'nda poliüretan kimyasallar, poliüretan makine ekipmanları, poliüretan sistem evi, poliüretan kaplama ve yapıştırıcılar, poliüretan kalıp ve sistemler, uygulamalar ve sistem ürünleri sergilenirken, endüstrinin lider firmaları da bir araya geliyor. 6. Uluslararası Kompozit Ham Maddeleri, Yarı Mamulleri, Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı'nda kompozit ham maddeleriyle üretilen ürünlerin günlük yaşamdaki kullanımları görülebiliyor. Yapıştırıcı sektörü ise gerek endüstride gerekse günlük yaşamda ihtiyaç duyulan, çeşitli kimyasallar kullanılarak üretilen tüm yapıştırıcı ürünleri kapsıyor. Yapıştırıcı üreten firmaların yarattıkları katma değer ekonomide önemli bir yer tutuyor. Küçük bir ambalajdan otomobile, beyaz eşyadan mobilya sektörüne kadar her üründe bir ya da daha fazla tip yapıştırıcı kullanılıyor. Sektör paydaşları Yapıştırıcı ve Yapıştırma Teknolojileri Fuarı'nda buluştu. Otomotiv, mobilya, inşaat, yatak, spor, eğlence, ambalaj ve medikal üretim süreçlerinin en önemli girdilerinden olan teknik köpükte ise sektör temsilcileri Teknik Köpük Endüstrisi ve Teknolojileri Fuarı'nda buluştu. Fuar, tüm köpük tedarik zincirinin yanı sıra teknik köpük ürünlerini, teknolojilerini ve ham maddelerini üretenleri ve alıcılarını bir araya getiriyor.

300'den fazla firma katılıyor

Artkim CEO'su Cengiz Yaman, fuarlarda 25 ülkeden 300'ün üzerinde katılımcı firmanın yer aldığını, 50 ülkeden 8 bine yakın profesyonel ziyaretçi beklediklerini bildirdi. Cengiz Yaman, "Fuarlar süresince sektörlerin nabzını tutmak ve fayda sağlamak amacıyla çok sayıda etkinlik düzenliyoruz. İlk fuarımızdan bugüne kadar bizi yalnız bırakmayan, sürekli destekleyen ve katılım gösteren firmalarımıza teşekkür ediyor ve 2025'te düzenleyeceğimiz bir sonraki fuarımızı daha da genişleteceğimizi belirtmek istiyorum'' dedi.   Fuara katılım sağlayan ve açılışta konuşmalarını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Bugün poliüretan, endüstrinin birçok sektöründe uygulama alanına sahip bir mamul zinciridir. Kimya sektörümüzün alt üretim sektörlerinden biri olan poliüretan sektörü gerek bugün ulaştığı üretim kapasitesi gerekse ihracatımıza yaptığı olumlu katkılar noktasında git gide önemini artırıyor. Poliüretan ürünler için kendi sektörü açısından ürün olarak niteleme yaparsak diğer bazı sektörler için de yarı-mamul nitelemesi yapmamız yanlış olmaz kanaatindeyim. Düzenlenen bu fuarımızın da yeni başlangıçlara önemli kazanım ve kazançlara bol ticarete ve ekonomik gelişmelere vesile olmasını diliyorum’’ dedi. Dünya kimya sektörünü İstanbul'da buluşturan fuarlar, 6 Ekim'de sona erecek.

Editör: Eslem Nur KARAMAN