Geçen hafta, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin temkinli açıklamaları ve ekonomiye ilişkin karışık sinyaller, emtia piyasalarında dalgalanmalara neden oldu. Fed'in gelecek dönemde atacağı adımlara dair ipuçları aranırken, banka yetkilileri faiz oranlarını düşürmeye yönelik bir eğilim olmadığını belirttiler. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, enflasyonun düşmeye devam ettiğini ancak faiz indirimine henüz uygun bir zaman olmadığını vurguladı. Enflasyondaki duraklama veya artış durumunda faiz artırımına hazır olduklarını söyleyen Bowman, politika faizinde bu yıl herhangi bir düşüş öngörmediklerini belirtti.

Diğer yandan, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook, ekonomide dengeyi korumak için politika kısıtlamalarının azaltılması gerektiğini ifade etti. Cook, enflasyon beklentilerindeki artışın uzun süreli para politikası kısıtlamalarına işaret ettiğini ve yıllık enflasyonun istikrarlı kalmasını beklediğini belirtti.

Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi Cari işlemler hesabı mayısta 1 milyar 235 milyon dolar açık verdi

Bu açıklamalar ve ekonomik belirsizlikler, emtia piyasalarında geçen hafta sert dalgalanmalara yol açtı. Fed'in politika duruşundaki belirsizlikler, doların güçlenmesine ve emtia talebinin baskılanmasına neden oldu. Ayrıca, jeopolitik riskler, hava koşulları ve üretim ile stoklara ilişkin sıkıntılar da piyasalardaki dalgalanmalarda etkili oldu.

Editör: Sude Yılmaz