Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü 24’ünvü Devlet Başkanları Zirvesi dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Açıklamalarında cari açıktan Orta Vadeli Program’a kadar birçok konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Biz geçen sene dezenflasyona geçiş için bir süre öngörmüştük. Çünkü geçen sene gerçekten deprem etkisiyle olağanüstü koşullarla karşı karşıyaydık. Para politikasının etkili olması zaman alıyor. Maliye politikasında ilave çaba gerekiyordu. Biz o nedenle dezenflasyon Mayıs 2024’ten sonra başlayacak dedik. Nitekim Haziran ayında yıllık bazda enflasyonda düşüş başladı ama Temmuz’da yani 60’lı rakamlar diyorum ama öngörmek mümkün değil. Muhtemelen düşük 60’lı rakam olacak. Ağustos’ta yine düşük 50’li bir rakam olacak. Ve muhtemelen büyük ihtimalle Eylül enflasyonu açıklandığında 50’nin bir tık altı olabilir”

Mehmet Şimşek, "Yıllık cari açık mayısta, Haziran 2022'den sonraki en düşük seviyesine geriledi" Mehmet Şimşek, "Yıllık cari açık mayısta, Haziran 2022'den sonraki en düşük seviyesine geriledi"

Geçen sene ciddi bir cari açık problemi ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sene cari açığın bir problem olmaktan çıktığını açıkladı. Cari açığın milli gelire oran olarak yüzde 6’lardan yüzde 2 civarına düşeceğini ifade eden Erdoğan, “Rezerv konusunda çok önemli mesafe kat ettik. Brüt rezervimiz yaklaşık 145 milyar dolar. Ve swap hariç rezervlerimiz 10 milyarın üzerine çıktı. Mart seçiminden bu yana swap hariç net rezervlerdeki iyileşme neredeyse 80 milyar dolar civarı. Gerçekten eşi benzeri kolay görülmeyen bir iyileşme, bir güven var. Dolayısıyla dış denge bir endişe kaynağı olmaktan çıktı. Ülkemizin risk primi kendisine benzer ülkelere oranla 10 kat daha hızlı düşüyor. Bugün itibariyle 263 baz puan civarında” dedi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN