İlk çeyrekte 2024, işletmelere verilen kredilere uygulanan standartların sıkılaştığı bir dönem olarak kaydedildi. Bankaların beklentisi ise ikinci çeyrekte kredilere uygulanan standartlardaki sıkılaşmanın daha da artacağı yönünde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankaların 2024'ün ilk çeyreğine dair değerlendirmelerini ve ikinci çeyreğe yönelik beklentilerini içeren "Banka Kredileri Eğilim Anketi"ni yayınladı. Ankete göre, bu yılın ilk çeyreğinde küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen krediler dışındaki tüm kredi türlerine uygulanan standartlarda sıkılaşma gözlemlendi.

İlk çeyrekte, tüm bireysel kredi türlerinde standartlarda sıkılaşma yaşanırken, ikinci çeyrek için işletme kredilerinde olduğu gibi tüm bireysel kredi türlerinde standartlardaki sıkılaşmanın artacağı öngörülüyor. Anket sonuçlarına göre, işletmelere verilen kredilere olan talep genel olarak artış gösterdi ve bu eğilim ilk çeyrekte de devam etti. Özellikle, yabancı para cinsinden açılan kredilere talep artışı belirgin bir şekilde gözlendi. Ancak, ikinci çeyrekte işletmelere verilen kredilere olan talebin azalması bekleniyor.

5 Ayda 82 Milyonun Üstünde Yolcu Havayolunu Tercih Etti 5 Ayda 82 Milyonun Üstünde Yolcu Havayolunu Tercih Etti

2024'ün birinci çeyreğinde, tüm bireysel kredi türlerinde talep azalırken, ikinci çeyrek için bankaların beklentisi, tüm bireysel kredi türlerinde talep azalışının güçlenerek devam edeceği yönünde oldu. Fon sağlama imkanlarının incelenmesi, ilk çeyrekte yurt içi fonlama koşullarında sıkılaşma ve yurt dışı fonlama koşullarında gevşeme eğilimi olduğunu gösterdi. İkinci çeyrekte ise yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın ve yurt dışı fonlama koşullarındaki gevşemenin daha da güçleneceği öngörülüyor.

Editör: Sude Yılmaz