Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) 6. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne katılım sağlayarak açıklamalarda bulunan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Türkiye’nin FATF gri listesinden çıkarılmasına yönelik de açıklamalarda bulundu. Bakan Ağar, "Gri listeden çıkarılmamız çok büyük bir gelişme. Ekonomimizin yabancı sermaye girişini artırmış olan, ekonomimizi daha da güçlendirecek olan önemli bir gelişme” dedi.

Seramik, çimento, cam sektörlerinin ihracatçı firmalarını bünyesinde bulunduran ve 2 binin üzerinde üyesiyle tek ve koordinatör ihracatçı birliği olan Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB), 2023 yılı ihracat şampiyonlarını açıkladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen 6. İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ÇCSİB Başkanı Erdem Çenesiz, ÇCSİB Başkan Yardımcıları Tansu Kumru ve Abdulhamit Akçay ile Birlik üyesi firmalar katıldı.

D S C06480

Düzenlenen ödül töreni sonrası Fuar Dergisi mikrofonlarına konuşan ve değerlendirmelerde bulunan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasının 1 trilyon doları aştığını ve kişi başı gelirin 13 bin doları aştığını hatırlatarak sürekli bir büyüme kaydettiğinin altını çizdi. Bakan Ağar, 2023 yılında 255,4 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Tütün sektörü 6 ayda 451 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi Tütün sektörü 6 ayda 451 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi

“Ülkemiz hizmet ihracatında da 99,7 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdi. Dolayısıyla toplamda baktığımda yaklaşık 355-356 milyar dolarlık bir mal ve hizmet ihracatını gerçekleştirmiş çok güçlü ekonomisi olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bugün gayrisafi yurt içi hasılası 1 trilyon doları aşan, kişi başı geliri 13 bin doları aşan ve sürekli büyüyen, 14 çeyrektir büyüyen çok ciddi bir ekonomik güç olan ülkemizde bugün de yine diğer ödül törenlerinde olduğu gibi, bir başka güçlü sektörü ödüllendirmek için burada toplandık. 4,9 milyar dolarlık bir ihracatı olan cam, çimento ve seramik sektörümüz ilk 5 aya baktığımızda yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ihracatı gerçekleştirmiş durumda. Dolayısıyla bu sene de inşallah bu güçlü performansını devam ettireceğini ümit ediyoruz”

G R Ljy8 C Xg A A I6A U

Ağar, “Bugün tabii bu sektörün en önemli özelliği yerli girdi oranının çok daha fazla olması ve daha fazla katma değer katarak bu ürünleri ihraç etmeyi başarması. Bu anlamda da pek çok sektörden daha katma değerli ürün ihracatıyla öne çıkan sektörlerimiz pek çok sektöre girdi sağlıyor ve aynı zamanda ülkemizin iç talebinin karşılanması noktasında yaşamış olduğumuz deprem felaketinde de bu tür sektörlerin güçlü olmasının ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Bu anlamda da oradaki yaraları sarma anlamında da bu sektörlerimizin en başı çektiğini gördük” dedi.

“Alınan karar ülkemizin finansal borçlanma maliyetini düşürecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Başardık” mesajı ile duyurusunu yaptığı, Türkiye’nin FATF gri listesinden çıkarılmasına ilişkin değerlendirmelerini de yapan Ağar, kararın Türkiye adına çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak, “Gri listeden çıkarılmamız çok önemli bir gelişme. Ekonomimizin yabancı sermaye girişini artırmış olan, ekonomimizi daha da güçlendirecek olan önemli bir gelişme. Ülkemizin CDS primini düşürecek. Bu anlamda ülkemizin finansal borçlanma maliyetini düşürecek. Ekonomimiz ve ihracatımız için çok önemli bir girdi sağlayacak çok önemli bir olay yaşadık bugün. Bu zaten daha önceden de müjdelenmişti sayın Bakanımız tarafından. Bugün de adı konmuş oldu. Ülkemize ve ekonomimize hayırlı olur inşallah”

Editör: Eslem Nur KARAMAN