Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Son 8 aydır yıllık dış ticaret açığında bir iyileşme trendi görüyoruz." şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun mart ayı dış ticaret verilerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Son 8 aydır yıllık dış ticaret açığında düzelme eğilimi devam ediyor. Mart ayında yıllık dış ticaret açığı önceki yılın aynı ayına göre 26 milyar dolar iyileşerek 92 milyar dolara geriledi. 2024 yılı ilk çeyreğinde yıllık mal ihracatı 257,6 milyar dolara, turizm gelirleri ise 56,3 milyar dolara ulaştı." açıklamasında bulundu.

Şimşek, salgın sonrası tedarik zincirlerinin yeniden şekillenmesi, stratejik rekabetin artması ve küresel ticarette parçalanmanın, dost ve yakın ülkelerden tedarik eğilimini artırdığına dikkat çekti.

Türkiye'nin stratejik konumuyla bu eğilimlerden olumlu şekilde etkilendiğini belirten Şimşek, "Yapısal reformlarla verimliliği artırarak küresel ticaretteki konumumuzu daha da güçlendireceğiz." şeklinde konuştu.

Editör: Çağla Begüm Kılıç