Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin enerji alanındaki iş birliği ve hedeflerine odaklandı. Bayraktar, Türkiye'nin doğal gaz ve nükleer enerji gibi konularda Rusya ile yakın bir iş birliği içinde olduğunu belirtti.

Bayraktar, SPIEF'teki konuşmasında Türkiye'nin enerji hedeflerine dair detayları paylaşarak “Bu hedefle alakalı yaptığımız ve bundan sonra yapacaklarımızın bir anlamda yol haritasını değerlendirdik.” ifadelerini kullandı.  Ayrıca, Türkiye'nin enerji portföyünde doğal gaz ve nükleer enerjinin kritik bir rol oynadığını vurguladı.

Türkiye'nin enerji sektöründe doğal gaz ticaret merkezi kurma hedefine yönelik çalışmaların devam ettiğini dile getiren Bayraktar, bu konuda İstanbul Finans Merkezi'nde BOTAŞ ve Gazprom ortaklığında bir işletme şirketi kurmayı planladıklarını açıkladı.

Nükleer enerjinin Türkiye'nin enerji portföyünde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bakan Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde yoğun bir çalışma yürütüldüğünü ve Türkiye'nin 2050'ye kadar toplam 12 reaktör ve 15 bin megavatlık nükleer güce ulaşmayı hedeflediğini söyleyerek, “Doğal gaz merkeziyle alakalı tabii ki en önemli konulardan birisi altyapının, fiziki altyapının buna hazır olmasıdır. Türkiye de özellikle son yıllarda yaptığı yatırımlarla bu konuda çok önemli çalışmalar kaydetti. Şimdi İstanbul Finans Merkezi’nde BOTAŞ ve Gazprom ortaklığında bir işletme şirketi kurmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Rusya ile Türkiye arasındaki doğal gaz ticaretinde 2026'da 40. yıl dönümüne girileceğini belirten Bayraktar, nükleer enerji alanında da iş birliğinin artarak devam ettiğini ifade etti.

Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde Türkiye’de yer altında bekleyen 5 bin ton altın yaklaşık 300 milyar dolar değerinde

Nükleer enerjinin, Türkiye'nin karbon nötr bir ekonomi olma hedefinde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Bayraktar, Türkiye'nin temiz enerji kaynaklarına olan ihtiyacını ve enerji dönüşümüne yönelik taahhütlerini dile getirdi.

Editör: Sude Yılmaz