SPK kararına göre Ufuk Yatırım ve Akenerji'ye kısıtlamalar getirildi SPK kararına göre Ufuk Yatırım ve Akenerji'ye kısıtlamalar getirildi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Genel Başkanı Seyit Ardıç, "Belirsizlik ortamında politika yapıcılarının tutarlı olmaları, hedeflerinde kararlılık göstermeleri son derece önemlidir. Gelecek tahminlerinde tutarlı bir yaklaşım sergilemeleri, ekonominin istikrarı açısından olumlu etkiler yaratacaktır" dedi.

Ankara Sanayi Odası'nın Mart ayı Meclis toplantısı, ASO Genel Merkezi'nde düzenlendi. Toplantıda ASO Başkanı Seyit Ardıç, Türkiye'deki güncel ekonomik durumu değerlendirdi. Ardıç, hafta sonu yapılacak yerel seçimlere dikkat çekerek, seçim sonrasında da mevcut rasyonel politikaların sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Ekonomi yönetiminin daha kapsayıcı önlemler almasının, makroekonomik istikrarın sağlanması açısından önemli olduğunu belirtti. Ardıç, "Yerel seçimlerin ardından ülkemizde dört yıl boyunca seçim olmayacak. Bu süre zarfında, özellikle ekonomi, sosyal, eğitim ve hukuk alanlarında yapısal reformların gerçekleşeceği bir dönemin hepimizin umudu olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin kalkınma hedeflerine ulaşması ve ekonominin uzun vadeli istikrara kavuşması için önemli katkılar sağlayacak reformların yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Ardıç, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının, enflasyonda başlayan düzelmeyle birlikte geçen yılın ikinci yarısından itibaren politika faizi artışlarına ara verdiklerini belirtti. Ülkelerin merkez bankalarının faiz oranlarında değişikliğe gitmediğini ifade eden Ardıç, sıkı para politikasının yol açtığı baskının özellikle gelişmiş ekonomilerde ekonomik büyümeyi zayıflatacağını işaret ederken, mevcut durumda önemli dış pazarlarda devam eden durgunluğun ihracatı baskıladığını vurguladı. Yüksek enflasyonun, ülkelerin en çok kaçındığı sorunlardan biri olduğunu belirten Ardıç, bu durumun maliyetinin özellikle sanayicileri etkilediğini dile getirdi. Yüksek enflasyonla başa çıkmak için geçici maliyetlere katlanmayı göze aldıklarını ifade eden Ardıç, enflasyona müdahalede gecikilmesi halinde katlanılması gereken maliyetin artacağını belirtti.

"Toplumun genelinde destek gören, güvenilir bir para politikasının enflasyonda düşüş sürecinde önemli bir referans noktası olacağına inanıyoruz" 

ASO Genel Başkanı Seyit Ardıç, son dönemdeki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Ardıç, 2023 yılının son çeyreğinde %4, tamamında ise %4,5 büyüme rakamına ulaştıklarını belirterek, sıkılaşma politikaları ve yaşanan deprem felaketiye rağmen olumlu bir büyüme performansı sergilendiğini ifade etti. Sanayi sektörü büyümesinin gayri safi yurtiçi hasıla büyümesinin altında kaldığını söyleyen Ardıç, bu durumun ülkenin istikrarlı kalkınma hedeflerine ulaşması için endişe verici olduğunu dile getirdi.

Ardıç, politika yapıcıların tutarlı davranışlar sergilemesinin ekonominin dengelenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Beklentilerin yönlendirilmesinin dengelenme sürecini hızlandıracağını belirten Ardıç, geleceğe dair tahminlerin tutarlılık içinde olmasının olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Yeşil dönüşüm konusuna da değinen Ardıç, bu sürecin işletmelerin içselleştirmesi gereken bir zorunluluk olduğunu belirtti. Özellikle KOBİ'lerin bu dönüşüme uyum sağlaması gerektiğini vurgulayan Ardıç, bu konuda teknik destek ve danışmanlık hizmetlerinin önemli olduğunu dile getirdi.

Ardıç'ın açıklamalarının ardından, toplantı basına kapalı olarak devam etti.