'Ankara’ya denizi değil deniz sektörünü getiriyoruz’ mottosuyla Artı Fuarcılık organizasyonuyla düzenlenen Ankara BOATSHOW Altınpark Fuar ve Kongre Merkezinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Artı Boat Show Ankara, denizcilik sektörünün önde gelen isimlerini ve meraklılarını bir araya getiriyor. Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED), Türkiye Yat Kaptanları ve Çalışanları Derneği (TYKÇD) ve Yat Brokerları Derneği (YBA) gibi önemli organizasyonların desteğiyle gerçekleşen etkinliğe 60 firma katılım sağladı.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, "Birlik ve beraberlik ile 32 yıldır Hometex Fuarı'nı düzenliyoruz" BTSO Başkanı İbrahim Burkay, "Birlik ve beraberlik ile 32 yıldır Hometex Fuarı'nı düzenliyoruz"

G Np Sg Qh X E A Ewa7L

Düzenlenen fuarın açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar katılım sağladı. Açılışta konuşmalarını gerçekleştiren Bakan Ünüvar, Türkiye’nin denizcilik alanındaki başarısını hatırlattı. Nitelikli gemi inşasında önemli bir konumda olan Türkiye’nin bu gemilerdeki ihracat kilogram değerinin 20 doları bulduğunu aktaran Ünüvar, “Bu organizasyonun Ankara’da yapılıyor olması, üç tarafı dört deniz ile çevrili cennet ülkemizin her bir köşesinde mavi vatan sevgisi ve deniz tutkusunun her geçen gün arttığının bir göstergesidir. Gemi inşa sanayisinde yaklaşık 95 bin kişilik istihdamı, 1 milyonu aşan amatör denizcisi ve 140 bin gemi insanı ile Türkiye denizci bir ülkedir. Gezi, eğlence, dinlence ve spor için özel tasarlanmış küçük tonajlı teknelerin Ülkemizdeki sayısı 160 binleri aşmıştır. 2022 yılında mega yat proje sayısı bazında dünyada 3. sırada yer alan üreticilerimizin yakın tarihte açıklanacak 2023 yılı verilerinde de yerini koruyacağını düşünüyoruz” dedi.

Arslan Marina Sikintimiz Var Manset 1

Artı Boat Show Ankara CEO’su Murat Arslan, fuarın başarısını rakamlarla paylaştı: “Geçen seneyi 2 milyar doların üzerinde ihracatla kapatan, bu yılın ilk dört ayında da 500 milyon doların üzerinde ihracata imza atan gemi ve yat hizmetleri sektörü Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeyi sürdürüyor. Geçen Aralık’ta Yenikapı’da düzenlediğimiz ilk fuarımızda sektörde yaklaşık 400 milyon dolarlık bir ticaret hacmi oluşturduk. Başkent fuarımızda ise bu rakamın en az 500 milyon dolara çıkmasını hedefliyoruz. YATED’in, TYKÇD‘nin ve YBA‘nın Ankara Artı Boat Show için verdiği destek sektör adına büyük önem arz ediyor. Tek vücut olarak Başkentimizdeyiz. Ana hedefimiz üretime ve buna bağlı olarak ihracata sürdürülebilir katkı sunmak” ifadelerini kullandı.