Kahramanmaraş merkezli Nazar Tekstil ve Hey Teknoloji iş birliğiyle geliştirilen cotcast.ai uygulaması, ABD'deki pamuk borsasını yüzde 0.56'lık bir sapma ile tahmin edebiliyor. TÜBİTAK destekli proje, pamuk ticaretinde risk ve maliyet analizini yapmayı amaçlıyor.

Nazar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve cotcast.ai kurucu ortağı Emre Balduk, uygulamanın dünya genelinde pamuk fiyatlarını etkileyen 580 parametreyi kullanarak çalıştığını belirtti. Yapay zeka sayesinde, bu parametreler arasındaki karmaşık ilişkileri matematiksel olarak hesaplayıp pamuk borsasının kapanış fiyatlarını öngörebildiklerini açıkladı.

Balduk, "Bizim asıl işimiz olan pamuk ipliği üretimi sırasında, pamuk fiyatlarının petrol, altın gibi yurtdışı piyasalarda belirlenmesi nedeniyle bu tür bir teknolojiye ihtiyaç duyduk. cotcast.ai projesi, bu ihtiyacı karşılamak üzere doğdu ve sanayicilere, pamuk fiyatlarındaki ani dalgalanmalara karşı stratejik yönlendirme sağlıyor." dedi.

Bakan Bolat, '''Mal ihracatı rekor seviyede'' Bakan Bolat, '''Mal ihracatı rekor seviyede''

Projede kullanılan yapay zeka algoritmaları, 5 günlük periyotlarla pamuk borsasının kapanış fiyatlarını tahmin ederek sektördeki oyunculara büyük avantaj sağlıyor. Balduk, yapay zeka teknolojisinin, insan eliyle mümkün olmayan parametreler arası ilişkileri analiz ederek tahmin gücünü artırdığını vurguladı.

cotcast.ai'nin gelecekteki hedeflerinin, pamuk endüstrisinde daha fazla veri tabanı entegrasyonu ve tahmin doğruluğunun artırılması olduğunu belirten Balduk, projenin TÜBİTAK tarafından desteklenen bir inovasyon örneği olduğunu ifade etti.

Bu yeni teknoloji, Kahramanmaraş'ın tekstil endüstrisindeki gücünü ve yenilikçi yaklaşımlarını bir kez daha kanıtlıyor.

Editör: Sude Yılmaz