Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini uzun bir süre yüzde 50 seviyesinde sabit tutacağı öngörüsünde bulunan uzmanların beklentileri doğrultusunda değiştirmeyerek sabit bıraktı. Analistler, TCMB'nin politika faizindeki bu sabitliğin enflasyonla mücadeledeki kararlılığını yansıttığını belirtiyorlar.

Finans analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, TCMB'nin politika faizini değiştirmemesinin enflasyon tahminleri ile piyasa katılımcılarının beklentileri arasındaki farkın devam ettiğini vurguladı. Bürümcekçi, önümüzdeki aylarda enflasyon eğilimi ve beklentilerin TCMB senaryosuna uyumunu göz önünde bulundurarak politika faizindeki değişikliklerin belirleneceğini ifade etti.

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys ise geçen ayki sürpriz faiz artışının ardından TCMB'nin faizleri sabit bırakmasının geniş çapta beklenildiğini belirtiyor.

Matys, TCMB'nin sıkı para politikasını sürdürme kararlılığını tekrarladığını ve bu sayede kredibilitesini artırdığını vurguladı. Matys ayrıca, TCMB'nin faiz indirimine acele etmemesi gerektiğini ve çok sabırlı olmanın daha uygun olabileceğini dile getirdi.

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal ise TCMB'nin politika faizini sabit bıraktığını ve "şahin" duruşunu teyit ettiğini belirtti. Drimal, önümüzdeki aylarda politikanın daha da sıkılaşmasının gerekmeyeceğini düşündüklerini ifade ediyor ve politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 50 seviyesinde sabit kalabileceğini veya 2025'in ilk çeyreğinde indirilebileceğini öngördü.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı sermaye girişlerinin beklentileri aştığını açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı sermaye girişlerinin beklentileri aştığını açıkladı

Drimal ayrıca, liranın dolar karşısında güçlenmesini, cari işlemler hesabında iyileşme, TCMB'nin politika duruşunun etkisi ve yabancı para girişlerinin etkisiyle beklediklerini belirtti.