Türkiye Merkez Bankası, daha önce faiz artırım döngüsünün sona erdiğinin sinyalini verdikten sonra artan enflasyonla mücadele ederken farklı bir parasal sıkılaştırma yöntemini tercih ediyor. Kurum, Cuma gününden itibaren kredi verenlere, gerekli lira rezervlerinin bir kısmını bloke hesaplara koymaları talimatını veren bir talimat gönderdi. Bu talimat, kredi faizlerini yükseltti ve bazı bankaların kredi limitlerini küçülttü.

Bakan Uraloğlu, Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı Hükümetlerarası Örgütü heyetiyle görüştü Bakan Uraloğlu, Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı Hükümetlerarası Örgütü heyetiyle görüştü

Bazı kredi verenler ticari kredi limitlerini 100.000 liraya veya 3.100 dolara kadar daralttı. Bu durum, likidite koşullarında daralmaya neden oldu ve bazı bankalar kredi vermeyi bıraktı veya verdikleri kredileri geri çağırdı. Türk banka hisseleri Perşembe günü düştü ve merkez bankasının aldığı sıkılaştırma önlemleri piyasalar üzerinde etkisini gösterdi.

Analistler, merkez bankasının aldığı bu kararın, likidite koşullarını daraltarak enflasyonu düşürmeyi amaçladığını belirtti. Öte yandan, Türkiye'nin Ocak ayında rezervlerindeki ilk aylık düşüşünü kaydetmesi ve yıllık tüketici fiyatları enflasyonunun artmasıyla birlikte Türkiye Merkez Bankası'nın yeniden sıkılaştırma politikalarına dönme ihtimali güçlendi.

Analistler, sermaye girişinin yavaşlaması ve döviz rezervlerinin azalması nedeniyle, önümüzdeki yerel seçimler öncesinde Türk politika yapıcılar üzerindeki baskının arttığını belirtti. Bu durum, Türkiye Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde faiz artırımlarına gitme ihtimalini artırıyor.

Editör: Sude Yılmaz