Panittha Buri, 2025-26 dönemi için UFI başkanı olarak seçildi Panittha Buri, 2025-26 dönemi için UFI başkanı olarak seçildi

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, mücevher ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yıllık bazda yaklaşık %30'luk bir düşüş yaşandığını belirtti. Yakın, sektör olarak doğal afetler, ekonomik sorunlar gibi zor koşullarda her zaman Türkiye için seferber olduklarını ve ciddi fedakarlıklar yaptıklarını ifade ederek, tüm uyarılara ve ekonomi yönetiminin çabalarına rağmen, altın kotası uygulamasının mücevher ihracatına büyük zarar verdiğini vurguladı.

Dünyanın en büyük fuarlarından biri olan İstanbul Jewelry Show'un bu yıl 17-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Yakın, "Altın fiyatlarındaki uluslararası piyasalarla Türkiye arasındaki fark kısa bir süre önce kilogram başına 3.000 USD civarındaydı, ancak iç talepteki sıkışıklıktan dolayı bugün 6.000 dolara kadar yükseldi. Bu, gram başına 6 USD'lik büyük bir fark anlamına geliyor. Bu büyük fark, ihracatçıların Türkiye'de üretim yapmasını engelliyor. Aynı zamanda, bir gram altın alan yatırımcılar da aslında 6 USD daha pahalıya mal ediyorlar" dedi.

Yakın, yıllık bazda ihracat rakamlarını değerlendirirken, altın fiyatlarındaki değişimlerin önemli olduğunu belirterek, 2023 yılına kadar 1 milyar 546 milyon USD değerinde ihracat yapıldığını ancak bu yılın aynı döneminde 1 milyar 353 milyon USD ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Bu verilere göre, yaklaşık %12,47 oranında bir azalma olduğunu ancak geçen yılın aynı döneminde ons başına 1.800-1.900 USD olan altın fiyatlarının bu yıl uluslararası piyasalarda 2.200 USD civarında olduğunu belirterek, bu durumun reel olarak %30'un üzerinde bir düşüşe denk geldiğini ifade etti.

Yakın, ekonomi yönetimiyle sürekli istişare halinde olduklarını ve mücevher sektörünün üretime, istihdama ve ihracata önemli katkılar sağladığını vurgulayarak, mücevher ihracatçıları birliği üyesi olan firmaların, en az geçen sene yaptıkları ihracat kadar altını uluslararası piyasalardan alarak sektöre can suyu verilmesi gerektiğini belirtti.

Editör: Sude Yılmaz