Yeşil Dönüşüm ve Teknoloji Derneği (PAGÇEV) ev sahipliğinde, Türkiye’nin plastik geri dönüşümde merkez olabilmesi adına düzenlenen RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı kapılarını açtı. TÜYAP’ta, 2-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecekfuarda hem yurt içinden hem de pek çok ülkeden yüzlerce katılımcı yer alırken; organizasyon kapsamında PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Konferansı ve PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Ödül töreni de düzenlendi. PAGÇEV Başkanı Yavuz Eroğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Atığın geri dönüşümü konusunda dünyada var olan rekabette Türkiye’yi bir adım öne çıkarma konusunda çözüm, kendi göbeğimizi kendimizin kesmesinden geçiyor. Bu fuarı düzenleme amacımız da aslında bu. Türkiye’nin kendi geri dönüşüm ürünlerini üretmekteki başarısının ve kendi ürünleri içinde geri dönüştürülmüş hammadde kullanımının artmasını hedefliyoruz.” dedi.

Son yıllarda geri dönüşümün ana gündem maddelerinden biriolduğu plastik sektöründe, Türkiye’nin yeni bir merkezedönüşmesi amacıyla ilk adım atıldı. 2 Mayıs’ta başlayan ve 4 Mayıs’ta sona erecek olan RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı TÜYAP’ta kapılarını ziyaretçilere açtı. Doğrudan ve dolaylı 15 milyar dolarlıkihracatla, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sanayikollarından biri olan plastik sektörünün küresel geri dönüşüm pazarında merkez olmasını amaçlayan etkinliğin açılışına ulusal ve uluslararası anlamda hem kamu hem de özel sektörden çok sayıda isim katıldı. Petcore Europe Başkanı Antonello Ciotti’nin de katıldığı açılışta PAGÇEV Başkanı Yavuz Eroğlu da önemli açıklamalarda bulundu. 

FUARIN AÇILIŞINDAN ÖNCE İŞ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI 

Eroğlu, konuşmasında şu konulara dikkat çekti: “Atığın geri dönüşümü konusunda dünyada var olan rekabette Türkiye’yi bir adım öne çıkarma konusunda çözüm, kendi göbeğimizi kendimizin kesmesinden geçiyor. Bu fuarı düzenleme amacımız da aslında bu. Türkiye’nin kendi geri dönüşüm ürünlerini üretmekteki başarısının ve kendi ürünleri içinde geri dönüştürülmüş hammadde kullanımının artmasını hedefliyoruz. Bugün bu fuar ile Türk sanayicisinin ne kadar hızlı hareket edebildiğini de görüyoruz. Biz bu fuarı yapmak istediğimizi belirttikten 6 ay sonra içeride en iyi firmalarımızı bir araya getirmeyi başarabildik. İlk kez gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonda dünyanın farklı pek çok noktasından değerli katılımcıları da ağırlıyoruz. Atık sevkiyat yönetimi mevzuatı başta olmak üzere geri dönüşüm sektörü açısından çok önemli olan çok sayıdaki başlığı, dünyanın önde gelen isimlerinin katılımıyla konferansımızda ele alacağız. Fuarımızın açılış gününde daha ziyaretçiye açılmadığı saatlerde iş görüşmelerinin başladığını görmek de bizi ayrıca mutlu etti. Bu fuarımızın bereketli olacağını gösteriyor.” 

GERİ DÖNÜŞÜMDE NİTELİKLİ BİR ORGANİZASYON KURMALIYIZ

EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, "Küresel ve Bölgesel Krizlere Rağmen İhracatta Büyümeyi Sürdüreceğiz" EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, "Küresel ve Bölgesel Krizlere Rağmen İhracatta Büyümeyi Sürdüreceğiz"

Fuarın açılış gününe katılan Sanayi ve Teknoloji eski Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, geri dönüşüm konusunda yaşanan problemlerin ele alınabilmesi konusunda fuarın çok önemli olacağına inandığını belirterek, “Türkiye’nin plastik ürünlerin geri dönüşümü konusunda yaşadığı problemleri ele alabilmek adına bu fuarın çok önemli olacağına inanıyorum. Geri dönüşüm konusu özellikle yeşil mutabakat ve karbon ayak izi meselesiyle son derece önemli hale geldi. Bugün yapmamız gereken geri dönüşümden hammadde ihtiyacımızın çok daha önemli bir kısmını karşılayabilecek altyapıya kavuşmamızdır. Şu anda Türkiye’nin kendi altyapısından ürettiği plastik hammadde miktarı belli. Bu miktarın daha fazlasını tedarik etme şansımız var. Bu konuda iyi organize olmamız gerektiği inancındayım. Geri dönüşümde nitelikli bir organizasyon gerçekleştirme zamanımız geldi.” diye konuştu. 

KONFERANSA FARKLI SEKTÖRLERDEN ÇOK SAYIDA İSİM KATILDI 

Avrupa Plastik Üreticileri Birliği’nin (European PlasticsConverters-EuPC) de desteklediği RePlast’a hem yurt içinden hem de yurt dışından çok sayıda kurum ve ziyaretçi katıldı. Fuarın açılış gününde düzenlenen konferansta, plastik geri dönüşüm sektörünün bugünü, gelecekte sektörü bekleyen teknolojik gelişmeler, yasal uygulamalar, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi gibi konular farklı oturumlarda ele alındı.Konferans kapsamında 3 farklı panel düzenlendi. “Plastik Geri Dönüşüm Sektörüne Genel Bakış: Regülasyon, Teknoloji ve Fiyat Trendi" başlıklı panelin moderatörü TOBB Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclis Başkanı Ali Kantur olurken; panelistler ise Avrupa Birliği PET Değer Zinciri Birliği Petcore Europe Başkanı Antonello Ciotti, Gine Atık Yöneticileri Federasyonu (FEGEDEG) Başkanı Sory Camara, EuPC (Avrupa Plastik Üreticileri Birliği) Genel Müdürü Bernard Merkx, Rusya’nın Petrokimya debi SiburInternatıonal Sibur Ar-Ge Merkezi "Polilab" Genel DirektörüVernigorov Konstantin, Uluslararası Yeşil Nokta firmasıGreendot Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı AlexandreDangis, Türkiye’nin ilk milli Geri Dönüşmüş Plastik içerik Belgelendirme kuruluşu Certiloop Genel Müdürü Yağmur Eroğlu, Avrupa’nın en büyük teknoloji firmalarından biri Bandera Geri Dönüşüm ve İleri Dönüşüm Satış ve Ürün Müdürü Andrea Carraro, Küresel hammadde istibaratı şirketi S&P Global Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kimyasallar Editörü Daniel Pelosi olarak açıklandı.