Dıgıtal Age Tech Summıt’ın Programı Açıklandı! Dıgıtal Age Tech Summıt’ın Programı Açıklandı!

Türkiye’nin yetenekli çocuklarını geleceğe hazırlayan DENEYAP Teknoloji Atölyeleri Edirne’den Kars’a yurdun 81 ilinde 139 DENEYAP Teknoloji Atölyesinde on binlerce öğrenciye ayrıcalıklı bir gelecek imkânı sunmaya devam ediyor. Robotik ve Kodlamadan, Nanoteknolojiye, Tasarım ve Üretimden, Yapay Zekaya 11 farklı alanda eğitim alabilen öğrenciler kendilerine sunulan imkanlar ile gelecekleri için önemli adımlar atıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının ortak çalışmasıyla hayata geçirilen DENEYAP Teknoloji Atölyeleri farklı çalışmalar, etkinliklerle de çocukları ve gençleri destekliyor. Bu kapsamda 20-21 Nisan tarihlerinde 42 şehirde toplam 58 DENEYAP Atölyesinde “DENEYAP Teknoloji Atölyeleri İleri Robotik Proje Şenliği” düzenlendi.   

Deney

Şenlik kapsamında lise öğrencileri kendi kademelerinde tasarladıkları kumandalı (sürücülü) robot için takım oluşturdular. Yarışma sırasında üzerinde robot kolu bulunan robot araç ile yarışma alanına bırakılarak 10 adet topu en kısa sürede toplayan takımlar dereceye girdi.

 Ortaokul kademesinde yarışan öğrenciler ise kumandalı (sürücülü) robot tasarlamak için yine kendi takımlarını oluşturdular. Takımların tasarladıkları en az 2 serbestlik dereceli (uzvu olan) insansı robotun yarışma alanı içerisinde başlangıç çizgisinden bitiş çizgisine kadar en kısa sürede alanı tamamlamaya çalıştılar.  

DENEYAP Teknoloji Atölyeleri İleri Robotik Proje Şenliği, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Iğdır, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Muş, Nevşehir, Niğde, Siirt, Sinop, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Mersin, Ankara, Antalya, Alanya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla, Trabzon, Yüksekova, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa (Haliliye), İstanbul DENEYAP Atölyelerinde, yapıldı. Öğrencilerin keyif alarak katıldığı proje şenliklerinde; iki gün boyunca öğrenciler keyifli zaman geçirdi.