Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, TİM Başkan Vekili Ahmet Fikret Kileci, Azerbaycanlı yetkililer ve iş insanları, etkinliğin açılışına katıldılar. Büyükelçi Bağcı, konuşmasında Türkiye'nin dünya pazarlarına daha sağlıklı şekilde girmeyi hedeflediklerini, satın alma gücü kalitesine göre dünyanın 11 büyük ekonomisi arasında yer aldığını belirtti


Bağcı, Azerbaycan'ın 10.2 milyonluk nüfusuna dikkat çekerek ülkenin stratejik konumu dolayısıyla Rusya'dan Ukrayna'ya, Özbekistan'dan Kazakistan'a kadar geniş bir coğrafyada ticari potansiyele sahip olduğunu hatırlattı. Türk iş insanlarına Azerbaycan'a ihracat yapmayı düşünenlerin sadece bu ülkenin değil, aynı zamanda bölgenin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurguladı. Bağcı ayrıca Türkiye ekonomisinin çeşitlendiğini belirterek, ülkenin yazılım, donanım ve savunma sanayisinde önemli bir ihracatçı haline geldiğini vurguladı.

İran'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği saldırı varlık fiyatlarında artan oynaklığa neden oldu! İran'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği saldırı varlık fiyatlarında artan oynaklığa neden oldu!

Türkiye'nin diplomatik misyonlarının Türk ihracatçısının yeni pazarlara erişimi için gerekli desteği verdiğini aktaran Bağcı, "Azerbaycan'a gelen tacirlerimizi, ihracatçılarımızı ve üreticilerimizi doğru bilgilendirmek için çaba sarf ediyoruz. Azerbaycan'da, ihracat bakımından Rusya'dan sonra 2. konumundayız. Bu ikinciliği birinciliğe çıkartmak zor değil. Ama üçüncülüğe de düşmememiz gerekiyor" dedi.

TİM Başkan Vekili Kileci, Azerbaycan ile her alanda karşılıklı ilişkileri daha da geliştirmeyi sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Kileci, "Amacımız, 'kazan kazan' ilkesi çerçevesinde iki ülke arasındaki ticaret ağının daha da güçlenmesi. Dostla ticaret dostluğu pekiştirir. Karşılıklı ticarette rakamlarla iyi olsa da daha büyük bir potansiyelim var olduğuna, bundan daha fazlasını başarabileceğimize inanıyoruz" ifadelerin kullandı.

Kileci, devlet başkanlarının iki ülke için 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi belirlediğini hatırlatarak bu hedefe kısa sürede ulaşacaklarına inandıklarını vurguladı. Türkiye'den 40, Azerbaycan'dan ise 200 iş insanının katıldığı etkinlikte ikili görüşmeler yapıldı ve bazı Türk şirketleri ürünlerini tanıttı.