Kayseri’de bir alışveriş merkezinin düzenlediği “Mobilya Moda Şov” fuarının açılışında konuşan Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Taklacı, federasyon olarak Türkiye ihracatına olan katkılarını paylaştı.

147 meslek odası ile 100 bin civarında esnafın Federasyona üye olduğunu, ihracatla ülke ekonomisine katkı verdiklerini söyleyen Hüseyin Taklacı, sektördeki sıkıntılardan da bahsetti. Taklacı, gelişmesi için AR-GE ve tasarım merkezlerine ihtiyaçları olduğunu, mobilyacıların kendi tarzlarıyla ihracatta daha çok önde olacağını ifade etti.

ITM 2024 Fuarı; katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla yeni rekorlar kırmaya hazırlanıyor ITM 2024 Fuarı; katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla yeni rekorlar kırmaya hazırlanıyor

Img 5401

Mobilya sektöründe ham maddenin yüzde 93'ünün ülkenin kaynaklarından karşılandığına dikkati çeken Taklacı, "Yüzde 7 ithalatı olan bir sektör. Bu sektöre gereken desteğin verilmesi lazım. İhracat yaptığımızda döviz girdisi olduğu gibi ülkemizde kalacak bir sektör. Özellikle bizim üyelerimiz, mikro işletmeler, orta ölçekli işletmeler bunlara daha çok destek verilip bunların büyütülmeye ihtiyacı var. Bunlar büyütüldüğünde Türkiye'nin ihracat rakamlarının daha yükseldiğini göreceksiniz. Anadolu mobilyacısı katma değerli ürünler yapıyor” ifadelerini kullandı.

Kayseri, Ankara, Bursa ve Adana'da mobilya sektörünün geliştiğini belirten Taklacı, sektörün ihracat verilerine ilişkin, "2018 yılında 2 milyar 65 milyon, 2019'da 3 milyar, 2020'de 5,5 milyar, 2021'de 6,9 milyar, 2022'de 7,4 milyar, 2023'te de 8 milyar dolara yakın ihracatımız oldu." dedi.