Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 31’inci Olağan Genel Kurulu ve İhracat Şampiyonları Ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Türk Hava Yolları, 2023 yılında 21 Milyar dolarlık ihracatı ile ’ihracat şampiyonu’ ödülüne layık görüldü. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldı.

2023 yılında 18 milyarı ihracat girdisi olmak üzere 21 milyar dolara yakın bir gelir elde eden Türk Hava Yolları, Türkiye'ye 8 milyar dolar gelir sağladı. Hizmet ihracatının en önemli ve en büyük paydaşı olan THY, ’ihracat şampiyonu’ kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

Tören sonrasında Ahmet Bolat,  ''Bu gelirin 8 milyar doları Türkiye’de kaldı. O açıdan Türk Hava Yolları hizmet ihracatının en önemli ve en büyük paydaşı. Bununla gurur duyuyoruz. Bu rakamı arttırmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Bakanımız yeni hedefler koydu. Burada ihracat fazlası olduğundan hizmet sektörü çok önemli.'' ifadelerini kullandı.

Geçen sene yapılan 100 milyar dolar ihracatın neredeyse 52 milyar doların ülkemizde kaldığını belirterek, ''Ülkemizin geleceği hizmet ihracatının arttırılmasına bağlı. İngiltere’ye baktığımızda hizmet ihracatı 500 milyar dolar civarında. Bu anlamda Türkiye hala geride. Ülkemizde çok büyük  potansiyeller var. Ülkemize 3 bin dolar para bırakabilecek turist segmentlerine yoğunlaştığımızda ihracat fazlamız daha da artacaktır. Bununla ilgili bizim özel programlarımız var. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Japonya, Kore, Çin, Endonezya Malezya olmak üzere 11 tane ülke belirledik. Bu ülkelerden 10 milyon turist getirip ülkemize 30 milyar dolar gelir getirmek üzere Turizm Bakanlığımızla, TGA ile ve hizmet ihracatındaki ilgili paydaşlarımızla çalışmalarımız var. Çalışmalarımızın sonuç verdiğini görüyoruz, bu da yeni başarılar için azim ve şevkimizi arttırıyor.’’ şeklinde konuştu.

Çekya, Türk Şirketlerinin 660 milyon dolarlık yatırımına ev sahipliği yapıyor Çekya, Türk Şirketlerinin 660 milyon dolarlık yatırımına ev sahipliği yapıyor

Editör: Sude Yılmaz